Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut

FLEBOLOGIA
ARTYKUŁ    2022-11-04    5 min.

Pękające naczynka u dzieci


Charakterystyczne pękające naczynka, potocznie określane jako „pajączki”, to osłabione naczynia krwionośne, które pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych dają efekt przebijania przez delikatną, bladą skórę dziecka. Taki obraz może zaniepokoić niejednego rodzica. I nic dziwnego. Uspokajamy - pajączki u dziecka zazwyczaj nie są powodem do zmartwień.

Dlaczego u dzieci występują pajączki?

Skłonność do pajączków i pękających naczynek bardzo często otrzymujemy w genach. Istnieją jednak czynniki, które sprawiają, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe. Należą do nich:
  • wysoka lub niska temperatura – zarówno gorące kąpiele, jak i mroźne spacery przyczyniają się do okresowego uwidocznienia pajączków,
  • czynniki “mechaniczne”, takie jak silny kaszel, mocne kichnięcie, wymioty,
  • stres,
  • nadmierna ekspozycja na słońce czy kosmetyki wywołujące podrażnienie; w takiej sytuacji cienkie, czerwone nitki pojawiają się najczęściej w okolicach policzków, oczodołów, szyi i dekoltu.

Pajączki u dzieci – leczenie

Generalnie rzecz biorąc, najskuteczniejszą metodą leczenia pajączków jest laseroterapia. Jeśli jednak leczeniem ma zostać objęte dziecko, warto poczekać. Sam zabieg dla dziecka może być niekomfortowy, a po jego zakończeniu przez jakiś czas lepiej unikać słońca (co nie jest dobrą perspektywą choćby dla aktywnych dzieciaków).

Istnieje spora szansa, że uwidocznione naczynka znikną samoczynnie. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby pajączki obejrzał lekarz specjalista flebolog przy kolejnej wizycie.

Jak można zapobiegać pękającym naczynkom?

W pierwszej kolejności pomoże ograniczenie ekspozycji na słońce, stosowanie kremów ochronnych z filtrem (zarówno latem, jak i zimą) oraz rozważny dobór temperatur podczas kąpieli. Należy przyjrzeć się diecie – pękaniu naczyń zapobiega witamina C. Duże ilości naturalnie występującej witaminy C znajdziemy w porzeczkach, truskawkach, pomarańczach, grejpfrutach, papryce czy pietruszce. W cytrynie witamina C rzeczywiście występuje, choć nie w takich ilościach, jak się powszechnie uważa.

Zielone i niebieskie pajączki

Czasem zgłaszają się do nas rodzice z zauważonymi u dziecka pajączkami koloru zielonego czy niebieskiego. Uspokajamy - takie prześwitujące naczynka są normalne u niektórych dzieci i nie powinny budzić obaw.

Takie pajączki powstają, gdy u kilkuletniego dziecka nie wykształciła się jeszcze wystarczająca ilość tkanki podskórnej. Z wiekiem, gdy grubość warstwy podskórnej się zwiększy, problem sam zniknie.



Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi