Owrzodzenie to specyficzny rodzaj rany. Pojęciem tym określa się ubytek powierzchni tkanki powstały w wyniku jej martwicy i rozpadu. Najczęściej powstają w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak zaburzenia układu krążenia – żylne lub tętnicze.

Czym są owrzodzenia żylne?

Owrzodzenia żylne powstają w mechanizmie przewlekłej patologii żylnej. Jest następstwem długo utrzymującej się niewydolności żylnej, podczas której, po uszkodzeniu zastawek żylnych dochodzi do zastojów i cofania się krwi w naczyniach. Tłoczenie krwi do serca staje się wtedy utrudnione. Dochodzi do przeciążenia mikrokrążenia.

Twardsza, przebarwiona, delikatnie pergaminowa skóra, często bardzo podatna na urazy i otarcia, ze zwiększoną skłonnością do wysypek, swędzenia, zaczerwienienia może wskazywać na owrzodzenie żylne.

Na powstawanie owrzodzeń żylnych znaczący wpływ ma wiek. Dla wskazania - w przypadku nieleczonej niewydolności żylnej w grupie osób 41-50 lat owrzodzenia odnotowuje się na poziomie 0,3%. U 61-70-latków jest to już 7%. Do powstania owrzodzeń przyczyniają się również choroby układowe, w szczególności te, w przebiegu których zaburzone jest krążenie oraz cukrzyca. Nie sprzyja również obecny styl życia charakterystyczny dla krajów rozwiniętych – przedłużone siedzenie, zmniejszona aktywność fizyczna.

Na czym polega leczenie owrzodzeń żylnych?

Początkowo owrzodzenia są bardzo niewielkie i często ulegają samoistnemu wygojeniu. W przypadku kiedy zaczynają zajmować większe powierzchnie i powodować dolegliwości bólowe niezbędna jest wizyta u lekarza. Wykona on dodatkowe badania, w tym szczególnie usg dopplera, co pozwoli podjąć dalsze kroki w leczeniu. Działania skierowane tylko na ranę nie wystarczą. Owrzodzenia to objaw, a nie przyczyna. Aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian specjalista musi zająć się leczeniem niewydolności żylnej.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbo