Rozszerzone naczynka nie są jedynie problemem natury estetycznej, stanowią jeden z pierwszych objawów zaburzeń krążenia i wymagają odpowiedniego leczenia. 

Czym są "pajączki"

„Pajączki” to określenie poszerzonych i pękających naczynek zarezerwowane dla zmian estetycznych kończyn dolnych. Mogą one róznież występować w innych okolicach jak twarz, dekolt czy ręce. Rzadziej występują na brzuchu, tułowiu czy plecach. W nomenklaturze medycznej zmiany te nazywane są venulektazjami lub teleangiektazjami. Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakim zgłaszają się pacjentki do gabinetu lekarza flebologa. Zmiany takie nie mogą być bagatelizowane - w każym przypadku konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz badania USG Doppler. Pajączki mogą występować również z innymi objawami jak np. ociężałość, bóle i męczliwość nóg. 

Kobiety są grupą pacjentów zwiększonego ryzyka wystąpienia „pajączków”. Podstawową przyczyną poszerzania i uszkadzania naczyń powierzchownych jest oddziaływanie  podwyższonego ciśnienia żylnego z naczyń głębiej położonych. Zmiany mogą lokalizować się w obrębie całych kończyn, ale najczęściej zajmują partie boczne i przyśrodkowe ud. Zaburzenia hormonalne, w tym antykocepcjia hormonalna znacznie przyspiesza i nasila ich występowanie. Zwiększenie ilości „pajączków” obserwujemy w okresach związanych również z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi jak ciąża oraz menopauza. Sam styl życia (długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siędzącej) oraz zabiegi kosmetyczne mogą przyczyniać się do wystąpienia zmian w danej okolicy. Przykładami zabiegów zwiększających ryzyko powstawania „pajączków” są np. stosowanie depilacji gorącym woskiem lub zabiegi z użyciem baniek chińskich. 

Na czym polega leczenie "pajączków"?

Venulektazje i teleangiektazje mogą być skutecznie leczone. Wymaga to jednak dużej wiedzy i doświadczenia z zakresu flebologii. Każdorazowo terapia  powinna rozpocząć się od badania USG Doppler w celu określenia przyczyny niewydolności żylnej i opracowania planu zabiegowego. Brak tego badania przed leczeniem może doprowadzić nie tylko do braku efektu terapii, ale również do wystąpienia powikłań.

Leczenie najczęściej łączy metody skleroterapii kompresyjnej i laseroterapii przezskórnej. W pewnych sytuacjach, gdy mamy do czynienia z większym naczyniem, które stanowi przyczynę zmian estetycznych, może wystąpić konieczność jej usunięcia inną metodą. Zabieg usuwania „pajączków” powinien być zaplanowany i przeprowadzony przez lekarza flebologa posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w leczeniu zmian naczyniowych.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Klinice Flebologii Doppler Instytut pacjenci cierpiący na „pajączki” czyli tzw. pękające naczynka uzyskają pomoc na każdym z etapów od diagnostyki, poprzez leczenie, aż po profilaktykę. Skład naszego zespołu tworzą lekarze każdej specjalności potrzebnej do leczenia „pajączków”. Dlatego jesteśmy w stanie pomóc pacjentom z każdej grupy.

Doppler Instytut symbo