Występuje w obrębie całego ciała, najczęściej jednak zajmuje kończyny dolne. Jest procesem dość częstym i szacuje się, że dotyka około 200 osób/100 tys. populacji rocznie.

Czym jest zakrzepica żylna?

Zakrzepica żylna jest to stan polegający na powstaniu zakrzepu w świetle naczyń żylnych. Może obejmować żyły układu głębokiego jak i powierzchownego. Występuje w obrębie całego ciała, najczęściej jednak zajmuje kończyny dolne. Jest procesem dość częstym.

Przyczyn powstawania zakrzepów jest wiele. Najczęściej wyróżnia się trzy: zmiany w przepływie krwi, zmiany w jej składzie i zmiany w budowie ścian naczyń. Przyczyny te mogą i często występują jednoczasowo. Wiele sytuacji z naszego życia jest ich przyczyną. Przykładem może być np. przebywanie w pozycji stojącej w zatłoczonym gorącym autobusie. Dochodzi wtedy do znacznego spowolnienia przepływu krwi wynikającego z nieruchomej pozycji stojącej. Gorąca temperatura czy zaduch, może spowodować odwodnienie, co doprowadza do zagęszczenia krwi i w wyniku tego zmiany jej składu.
Innym częstym przykładem może być lot samolotem czy długa jazda samochodem. Codziennie jesteśmy narażeni na wystąpienie zakrzepicy żylnej. W sytuacji gdy posiadamy inne, wrodzone lub nabyte patologie jak np. żylaki czy zmiany hematologiczne w postaci mutacji genetycznych (bardzo często nawet o tym nie wiemy) ryzyko zakrzepicy znacznie wzrasta. 

Nie tylko powikłania, lecz również sama zakrzepica jest problemem. Wystąpienie zakrzepu w świetle naczynia może doprowadzić do całkowitego zablokowania przepływu krwi. Doprowadza to do znacznego zastoju co możemy zaobserwować jako obrzęk. Zastój taki znacznie obciąża mikrokrążenie co może mieć nieodwracalne skutki. 

Do najgroźniejszych powikłań należą zatorowość płucna oraz zespół pozakrzepowy. Zatorowość płucna to stan w którym, w wyniku oderwania się i przemieszczenia zakrzepu, dochodzi do zamknięcia naczyń płucnych. Sytuacja ta jest bardzo groźna. Objawami mogą być duszność, przyspieszenie akcji serca czy omdlenie.

Na czym polega leczenie zakrzepicy żylnej?

Nieleczona zakrzepica prowadzi do zespołu pozakrzepowego, objawiającego się brązowymi przebarwieniami skóry łydek lub owrzodzeniami podudzi, natomiast powikłaniem zatoru tętnicy płucnej jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.

W leczeniu zakrzepicy stosuje się:

  • leki przeciwzakrzepowe,
  • leki trombolityczne na rozpuszczenie skrzepu,
  • chirurgiczne usunięcie skrzeplin.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Klinice Flebologii Doppler Instytut pacjenci cierpiący na zakrzepicę żylną uzyskają pomoc na każdym z etapów od diagnostyki, poprzez leczenie, aż po profilaktykę. Skład naszego zespołu tworzą lekarze każdej specjalności potrzebnej do leczenia zakrzepicy żylnej. Dlatego jesteśmy w stanie pomóc pacjentom z każdej grupy.

Doppler Instytut symbo