Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Zakrzepica żylna


Zakrzepica żylna może wystąpić na całym ciele, choć najczęściej zajmuje nogi: uda i podudzia. To dość często spotykana przypadłość. Szacuje się, że rocznie doświadcza jej ok. 200 na 100 tys. osób.
 

Czym jest zakrzepica żylna?

Zakrzepica żylna to stan polegający na powstaniu zakrzepu w świetle naczyń żylnych. Może obejmować żyły układu głębokiego i powierzchownego.
 

Jakie są przyczyny zakrzepicy żylnej?

Przyczyn powstawania zakrzepów jest wiele. Najczęściej wyróżnia się trzy: zmiany w przepływie krwi, zmiany w jej składzie i zmiany w budowie ścian naczyń. Przyczyny te mogą i często występują jednocześnie. Co więcej, sami w codziennym funkcjonowaniu możemy nieświadomie zwiększać ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej.

Na przykład przebywanie w pozycji stojącej w zatłoczonym gorącym autobusie. Dochodzi wtedy do znacznego spowolnienia przepływu krwi wynikającego z nieruchomej pozycji stojącej. Gorąca temperatura czy zaduch mogą spowodować odwodnienie, co doprowadza do zagęszczenia krwi i zmiany jej składu. Innym przykładem może być lot samolotem czy długa jazda samochodem.

Jeśli dodatkowo borykamy się z wrodzonymi lub nabytymi dolegliwościami, ryzyko zakrzepicy znacznie wzrasta. Jedną z takich dolegliwości są choćby zmiany hematologiczne wywołane przez czynniki genetyczne (o których możemy nawet nie wiedzieć) czy żylaki.
 

Ryzyka zdrowotne związane z zakrzepicą żylną

Wystąpienie zakrzepu w świetle naczynia może prowadzić do całkowitego zablokowania przepływu krwi. Doprowadza ono do znacznego zastoju krwi, co możemy zaobserwować w postaci pojawiającego się obrzęku. Zastój taki znacznie obciąża mikrokrążenie, co może mieć nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia.

Do najgroźniejszych powikłań należą zatorowość płucna oraz zespół pozakrzepowy. Zatorowość płucna to stan, w którym w wyniku oderwania się i przemieszczenia zakrzepu dochodzi do zamknięcia naczyń płucnych. To bardzo groźna sytuacja, której towarzyszyć mogą duszność, przyspieszenie akcji serca czy omdlenie. Częstym długofalowym powikłaniem zatoru tętnicy płucnej jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Zespół pozakrzepowy można z kolei rozpoznać po brązowych przebarwieniach skóry łydek lub owrzodzeniach podudzi.
 

W leczeniu zakrzepicy stosuje się:

  • leki przeciwzakrzepowe,
  • leki trombolityczne na rozpuszczenie skrzepu,
  • chirurgiczne usunięcie skrzeplin.
 

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi