Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Żylaki kończyn dolnych


Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. To jedna z częstszych przypadłości układu krwionośnego. To choroba o dużym znaczeniu społecznym – szacuje się, że żylaki kończyn dolnych występują u 40-50% Polaków, w dużej większości wśród kobiet.


 

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylakami nazywamy zdeformowane, kręte lub wydłużone żyły, widoczne gołym okiem lub uwidocznione w trakcie badania USG żył Doppler. Żylaki najczęściej występują na łydkach, ale problem może dotyczyć także żył okolicy odbytu (tzw. hemoroidy), a u kobiet – żył przymacicza..
 

Jaką postać mogą przybrać żylaki?

Żylakami określamy różne rodzaje zmian naczyniowych, do których należą głównie:
  • teleangiektazje i venulektazje, częściej znane jako „pajączki” naczyniowe,
  • poszerzone i znacznie bardziej widoczne żyły znajdujące się tuż pod skórą (tzw. żyły siatkowate),
  • żylaki głównych pni żylnych, czyli żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej – występujące najczęściej w postaci krętych i wystających ponad poziom skóry nieprawidłowo funkcjonujących żył.
Wszystkie formy żylaków mogą występować równocześnie i praktycznie w każdej części nóg, dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o aktywność fizyczną.
 

Dlaczego powstają żylaki?

Wciąż nie mamy stuprocentowej pewności, dlaczego dochodzi do powstania żylaków. Podejrzewa się, że najważniejszymi czynnikami ryzyka są genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości zastawek żylnych lub ścian żył. W pierwszym przypadku może chodzić o zbyt małą liczbę zastawek, w drugim - o zwiększoną podatność na rozciąganie czy osłabienie tkanki tworzącej ściany żył.

Nieprawidłowości zastawek powodują, że krew nie przepływa, jak powinna z układu powierzchownego do głębokiego i w kierunku serca, ale przedostaje się wstecznie do układu powierzchownego. To powoduje jego nadmierne rozciąganie i przeciążenie a w konsekwencji prowadzi do poszerzenia i wydłużenia żył oraz powstawania żylaków.

Do czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków u osób predysponowanych genetycznie, należą:
  • ciąża – każda kolejna ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków kończyn dolnych,
  • wiek – częstość występowania różnych form żylaków kończyn dolnych wzrasta wraz z wiekiem,
  • charakter pracy – długotrwała pozycja siedząca lub stojąca, a także podnoszenie ciężarów sprzyjają powstawaniu żylaków kończyn dolnych,
  • nadwaga i otyłość,
  • przyjmowanie leków zawierających żeńskie hormony płciowe (estrogeny),
  • przebyte operacje i urazy kończyn dolnych.
 

Objawy towarzyszące żylakom kończyn dolnych

U większości pacjentów różne formy żylaków pojawiających się na skórze kończyn dolnych można dostrzec gołym okiem. Często towarzyszy im nasilające się pod koniec dnia uczucie ciężkości, bóle nóg oraz obrzęki. Może również wystąpić swędzenie skóry oraz silne kurcze mięśniowe, głównie w nocy. U kobiet dolegliwości mogą nasilać się podczas miesiączki.
 

Zaawansowane żylaki

Najbardziej zaawansowaną formą żylaków kończyn dolnych są owrzodzenie żylne i przewlekła niewydolność żylna. W innych przypadkach żylaki mogą występować jako nawracające zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych. Jak je rozpoznać? Objawy charakterystyczne obejmują silny ból, mocne zaczerwienienie skóry i twarde, wyczuwalne pod skórą zgrubienia.
Objawy te powinny skłonić do pilnej wizyty u flebologa celem wykluczenia zakrzepicy żył głębokich oraz ewentualnej zatorowości płucnej. Lekarz zaproponuje również odpowiednie leczenie. Każda forma żylaków kończyn dolnych wymaga wykonania badania USG Doppler, aby wykluczyć potencjalne choroby mogące powodować żylaki lub potwierdzić jedynie estetyczny charakter zmian.
 

Na czym polega leczenie żylaków kończyn dolnych?

Podstawą leczenia żylaków kończyn dolnych są metody zabiegowe. Przez ostatnie lata techniki medyczne znacznie się rozwinęły i coraz większą rolę zaczęły odgrywać metody wewnątrznaczyniowe. Charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością i małoinwazyjnym charakterem zabiegu. Coraz częściej odchodzi się od klasycznych operacji chirurgicznych i ich znaczenie maleje.

Do nowoczesnych, małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych można zaliczyć:
  • skleroterapię kompresyjną,
  • laserową ablację wewnątrznaczyniową,
  • zabieg klejowy,
  • zabiegi przy użyciu fal radiowych.
Wszelkie formy leczenia lekowego (tabletki doustne, maści, kremy) lub fizjoterapeutycznego (masaże, ćwiczenia) należy traktować jako leczenie wspomagające metody zabiegowe lub jako przygotowanie do leczenia zabiegowego. Większość z tych metod pomaga zmniejszyć nasilenie objawów, natomiast nie prowadzą one do usunięcia przyczyny żylaków.
 

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi