Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

USG Doppler

 

Czym jest badanie USG żył

Badanie USG żył ma za zadanie lepiej uwidocznić żyły, zobrazować występowanie ewentualnych zmian zakrzepowych lub pozakrzepowych oraz sprawdzić stan zastawek żylnych. Procedura daje nam odpowiedź, czy naczynia są wydolne czy nie oraz czy są drożne. Badanie składa się z kilku etapów. Etapy mogą być wykonywane równocześnie lub oddzielnie.


 

Etap 1

W pierwszym poszukiwana jest najgroźniejsza możliwa patologia, czyli zakrzepica. Sprawdzane jest, czy w świetle naczyń nie ma zmian mogących odpowiadać świeżej lub przebytej zakrzepicy. W tym celu wykonuje się dokładne badanie oraz przeprowadza próbę uciskową. Próba uciskowa polega na cyklicznym uciskaniu naczyń. Jeżeli w świetle naczynia występuje skrzep, to nie jest możliwe całkowite zamknięcie światła żyły w wyniku przyłożonej siły. Widzimy wtedy, że niezależnie od siły, jaką przykładamy, naczynie nie zamyka się całkowicie. Jeżeli w świetle naczynia nie ma żadnych zmian, to bez problemu możemy zamknąć jego światło. Badanie USG obejmuje naczynia miednicy mniejszej oraz wszystkie główne naczynia kończyn dolnych wraz z naczyniami znajdującymi się wewnątrz mięśni – naczynia śródmięśniowe. Możliwe jest poszerzenie badania o inne okolice, jak np. okolice intymne, kończyny górne, czy klatka piersiowa. W uzasadnionych przypadkach konieczne może być zbadanie naczyń szyi. Finałem tej części badania ma być wystawienie diagnozy o braku lub obecności zakrzepicy żył głębokich.
 

Etap 2

Kolejny etap ma uwidocznić funkcję zastawek żylnych. W tym celu w pozycji stojącej wykonuje się badanie z użyciem funkcji dopplerowskiej. Procedura polega na ucisku dłonią na kończynę. Ma to wymusić przepływ krwi w naczyniach i umożliwić ocenę fali zwrotnej. Do postawienia diagnozy konieczna jest ocena długości czasu powrotu krwi. Jeżeli czas jest wydłużony, to mówimy o niewydolności żylnej.
 

Etap 3

Oba opisane wcześniej etapy przeprowadzamy analogicznie dla oceny naczyń powierzchownych. W przypadku gdy mamy do czynienia z chorobą naczyń (z żylakami, zakrzepicą), staramy się również zaplanować możliwości terapeutyczne. W związku z tym oceniamy przebieg naczyń, ich położenie i średnice. Zwracamy uwagę na połączenia międzynaczyniowe, grubość ścian i ewentualne zmiany w ich wnętrzu. Dobór odpowiedniej metody jest bardzo ważnym i trudnym zadaniem. Do podjęcia poprawnej decyzji konieczna jest ocena anatomii, budowy oraz stanu żył. Czynniki te mogą wykluczać wykonanie danej metody i powinny skłaniać badacza do wyboru innej. Badanie dobrze jest wykonywać u doświadczonego lekarza, który posiada szeroką wiedzę z zakresu ultrasonografii, który nie tylko jest w stanie ocenić naczynia, ale również przeprowadzić pełne leczenie. Taki lekarz będzie mógł udzielić szerszych informacji i zaproponować bardziej kompleksową opiekę, a jego doświadczenie będzie obejmowało poza samym badaniem również możliwe leczenie.

Kiedy wykonuje się badanie dopplerowskie?

Badanie USG Doppler wykonuje się w celu oceny:
  • występowania zakrzepicy żylnej,
  • wydolności żył kończyn dolnych, miednicy mniejszej, jamy brzusznej,
  • występowania biernego przekrwienia miednicy mniejszej,
  • występowania oceny zespołów uciskowych, między innymi May- Thurnera i zespołu dziadka do orzechów,
  • stanu żył u kobiet w ciąży.
Badanie USG Doppler, potocznie nazywane badaniem dopplerowskim, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca aparat ultrasonograficzny. Od “klasycznego” badania USG różni się przeznaczeniem - jest stosowana wyłącznie dla oceny stanu żył i tętnic.

Dzięki temu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, zakrzepów czy niedrożności. To podstawowy sposób diagnozowania dolegliwości związanych z żyłami, tętnicami i ogólniej układu krążenia.
 

Dlaczego USG Doppler jest takie ważne?

Prawidłowo przeprowadzone badanie USG Doppler pozwala na dokładną ocenę anatomii żył i tętnic. Lekarz może dokładnie przeanalizować stan naczyń, bo widzi je na ekranie aparatu USG. Dzięki temu dobierze metodę, która okaże się najskuteczniejsza w konkretnym przypadku – lub wyeliminuje tę, która mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc pacjentowi.

USG Doppler pozwala na sprawdzenie stanu zastawek żylnych oraz czasu przepływu krwi, dzięki czemu szybko można wykryć przewlekłą niewydolność żylną. Głównymi wskazaniami do wykonania badania żył USG Doppler są:
  • podejrzenie jakichkolwiek zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych,
  • żylaki,
  • nieprawidłowy przepływ krwi,
  • podejrzenie tętniaka.

Jak działa USG Doppler?

Badanie dopplerowskie, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Głowica aparatu przyłożona do skóry pacjenta wysyła falę ultradźwiękową, która przenika ciało i odbija się od poruszających się cząsteczek krwi, a następnie powraca do głowicy. Odbierany przez głowicę sygnał jest przesyłany do aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje częstotliwości fali, a następnie jest wyświetlany w postaci obrazu na monitorze.
 

Nieinwazyjne i bezbolesne badanie USG

Badanie z wykorzystaniem efektu Dopplera jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne oraz bezpieczne dla pacjenta, dlatego bez przeszkód mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży, które zmagają się z niewydolnością żylną.

Badanie USG Doppler kończyn dolnych nie wymaga wcześniejszego przygotowania lub zmiany nawyków, nie trzeba także pomijać posiłku. Tylko gdy udajemy się na badanie dopplerowskie tętnic nerkowych i wątroby, zaleca się przybycie na czczo.

Lekarz flebolog, wykonując badanie, przykłada do skóry głowicę posmarowaną wcześniej specjalnym żelem. Zazwyczaj badaniu towarzyszy dźwięk przepływu krwi, dlatego nagłe zmiany szumów mogą być wskazówką dla lekarza, że w badanym miejscu dzieje się coś, na co warto zwrócić uwagę.
 

Jakie są zalety badania USG Doppler?

Badanie dopplerowskie jest bez wątpienia najbezpieczniejszą i stosunkowo łatwo dostępną metodą diagnozowania stanu żył i tętnic.

Ale nie jest metodą jedyną. Obrazowanie żył i tętnic może być przeprowadzone również z wykorzystaniem:
  • promieniowania rentgenowskiego z kontrastem,
  • badania RTG,
  • tomografii komputerowej,
  • rezonansu magnetycznego.
USG Doppler w przeciwieństwie do wymienionych badań jest techniką całkowicie bezpieczną dla zdrowia pacjenta – można je powtarzać, nawet u kobiet w ciąży czy u małych dzieci. Z tego powodu jest badaniem pierwszego wyboru, często zupełnie wystarczającym dla postawienia właściwej diagnozy.

Zdarza się jednak, że USG Doppler nie pozwala uzyskać dokładnej odpowiedzi. Wtedy stosowane są wymienione wyżej nieco bardziej zaawansowane metody.
 

Jakie dolegliwości powinny nas skłonić do wykonania USG Doppler?

  • Skurcze kończyn dolnych połączone z obrzękiem, bólem i widocznym zasinieniem,
  • nadciśnienie, które wykazuje odporność na leki,
  • odczuwalność pulsującej zmiany w jamie brzusznej,
  • drętwienie oraz sinienie dłoni,
  • symptomy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie mózgu,
  • specyficzne zmiany skórne, np. ból stóp czy rąk, który ustępuje po krótkim wypoczynku.

Jeśli zauważasz u siebie poniższe objawy, zgłoś się do lekarza. Z dużym prawdopodobieństwem poleci wykonanie badania dopplerowskiego, które będzie wstępem do rozpoczęcia procesu leczenia.

 

Świadczone zabiegi


Doppler Instytut to klinika tworzona przez doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów.
Nasi specjaliści mają kilkanaście lat doświadczenia w przeprowadzaniu diagnostyki niewydolności żylnej oraz zabiegów flebologicznych.
W Doppler Instytut dbamy, aby nasi wykwalifikowani specjaliści pracowali na najwyższej jakości sprzętach.

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi