Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Hemoroidy


Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści, hemoroidy mamy wszyscy. Co więcej, hemoroidy, czyli połączenia tętniczo-żylne zlokalizowane na końcu układu wydalniczego, pełnią ważną funkcję - kontrolują szczelność odbytu.

Rozróżniamy hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne, a rozgranicza je linia grzebieniasta przebiegająca 2-3 cm powyżej ujścia odbytu. Zdrowe i sprawne hemoroidy są nam potrzebne, a ich prawidłowe funkcjonowanie znacznie poprawia komfort życia.

Kiedy zaczynają się problemy?

Patologiczny stan, czyli choroba hemoroidalna, występuje, kiedy w okolicach hemoroidów dochodzi do stanu zapalnego. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna wciąż nie jest do końca jasna. Najczęściej do czynników sprzyjających wystąpieniu choroby hemoroidalnej należą:
  • dieta uboga w błonnik,
  • nadwaga i otyłość,
  • częste biegunki,
  • ciąża,
  • predyspozycje genetyczne,
  • niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.
 

Jak stawiamy rozpoznanie?

W przypadku kiedy proces zapalny toczy się w hemoroidach zewnętrznych, przez długi czas mogą nie pojawić się żadne dolegliwości.

Jeśli chodzi o stopień zapalny hemoroidów wewnętrznych, zazwyczaj sami możemy wstępnie zdiagnozować problem. Objawy takiej jak:
  • ból,
  • krwawienie,
  • swędzenie,
  • podrażnienie,
  • wypadanie hemoroidów poza odbyt
jednoznacznie wskazują na stan zapalny hemoroidów wewnętrznych. Warto udać się wtedy do lekarza, który zbierze więcej informacji i przede wszystkim zaproponuje metodę leczenia odpowiednią do stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej.

Po zebraniu dokładnego wywiadu medycznego lekarz przechodzi do niezbędnego i podstawowego badania odbytu (per rectum). Niekiedy dodatkowo wykonuje się anoskopię, czyli wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy za pomocą niewielkiej sondy ze światłowodem.

Stopnie zaawansowania patologii hemoroidów wewnętrznych:
  • stopień I: niewypadające, będące po prostu uwydatnionymi naczyniami krwionośnymi,
  • stopień II: wypadające przy parciu, ale samoistnie cofające się,
  • stopień III: wypadające przy parciu, ale odprowadzalne,
  • stopień IV: utrzymujące się na zewnątrz, nieodprowadzalne.
 

Jakie są metody leczenia choroby hemoroidalnej?

Leczenie początkowych zmian polega na wzbogaceniu diety w błonnik (czyli wprowadzeniu diety bogatoresztkowej), stosowaniu NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy włączeniu aktywności fizycznej. W leczeniu zachowawczym celem jest usprawnienie procesu defekacji, uniknięcie zaparć i biegunek, tak aby nie nadwyrężać tłoczni brzusznej.
 

Bardziej zaawansowane stopnie choroby leczy się, stosując:

  • podwiązanie gumką, czyli metodę Barrona, która polega na ciasnym zaciśnięciu nadmiaru błony śluzowej, naczyń hemoroidalnych i tkanki łącznej,
  • skleroterapię, czyli małoinwazyjną metodę polegającą na podaniu miejscowo leku za pomocą cienkiej igły. Specjalny preparat ma za zadanie obkurczyć ścianę naczyń, doprowadzając do ich obliteracji, czyli całkowitego zamknięcia,
  • kauteryzację, czyli termiczne lub chemiczne łączenie zmienionej tkanki,
  • ablację laserową, czyli usuwanie zmian za pomocą wiązki światła.

W trudniejszych przypadkach jedyną efektywną metodą leczniczą będzie chirurgiczne wycięcie patologicznie zmienionych struktur. Takie postępowanie uważane jest za bardzo skuteczne, nawroty odnotowuje się niezwykle rzadko. Ze względu na ból i przedłużony okres rekonwalescencji towarzyszące operacji chirurgicznej traktuje się ją jako rozwiązanie ostateczne, w przypadku kiedy niechirurgiczne metody leczenia zawiodły

Doświadczonym proktologiem w naszym gabinecie jest dr Agnieszka Kucharczyk, która w naszej klinice wykonuje m.in. zabiegi gumkowania.

Agnieszka Kucharczyk
Agnieszka Kucharczyk
zobacz więcej

 

Jakie dolegliwości leczy proktolog?

Choroby, którymi zajmuje się proktolog, przez samych pacjentów często są wypierane lub bagatelizowane. To ogromny błąd. Wielu z nich należy się przyjrzeć pod kątem diagnostyki nowotworowej, a zgodnie z główną zasadą medycyny - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Choroby diagnozowane przez proktologa to:
  • Hemoroidy
  • Nietrzymanie stolca
  • Szczelina odbytu
  • Ropień okołoodbytniczy
  • Zakrzepica naczyń okolicy odbytu
  • Uchyłki jelita grubego
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • Nowotwory jelita grubego (trzeci najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn!)

Z jakimi objawami należy zgłosić się do proktologa?

Nieprzyjemne dolegliwości i uczucie dyskomfortu z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogą obejmować:
  • Ból w dolnej części jamy brzusznej
  • Wyczuwalne zmiany w okolicy odbytu
  • Zaparcia
  • Biegunki
  • Nieregularne, bolesne wypróżnienia
  • Zmiana formy i koloru stolca
  • Krew lub śluz w stolcu
  • Świąd odbytu

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Wizyta u proktologa zaczyna się od szczegółowego medycznego wywiadu. Do prawidłowej diagnostyki lekarz musi uzyskać informacje na temat charakterystyki dolegliwości pacjenta, chorób współistniejących, a także stylu życia i występowania podobnych schorzeń w rodzinie. Następnie lekarz wykonuje badanie per rectum, czyli dotykowo ocenia struktury dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To standardowe badanie pozwala na wstępne i szybkie wykrycie nieprawidłowości. Choć to badanie, pacjentom może wydawać się nieco wstydliwe, dla lekarza proktologa jest codziennością i jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych.
 

Dodatkowe badania wykonywane przez proktologa:

Aby ocenić zaawansowanie choroby lekarz wykonuje badanie endoskopowe. Niewielki wziernik ze światłowodem umożliwia ocenę narządów wewnętrznych. W tym przypadku badanie endoskopowe możemy podzielić na anoskopię, czyli wziernikowanie końca odbytnicy, rektoskopia, czyli wziernikowanie odbytnicy, sigmoidoskopię - rektoskopię poszerzoną o esicę, i kolonoskopię jako badanie całego jelita grubego. Lekarz może zlecić również wykonanie laboratoryjnego badania krwi i kału.
 

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Szczegółowa obserwacja swoich objawów pomoże lekarzowi w postawieniu diagnozy, doborze leczenia oraz indywidualnej profilaktyki. Przez kilka dni warto przyjrzeć się charakterystyce dolegliwości - kiedy występuje dyskomfort lub ból, czy coś go nasila, czy coś go łagodzi, czy można go powiązać z dietą, stresem, wysiłkiem. Pomocne będzie prowadzenie dzienniczka objawów. Dzień przed wizytą warto zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i pamiętać o piciu dużej ilości wody.
 

Na czym polega leczenie proktologiczne?

W zależności od schorzenia i stopnia jego zaawansowania specjalista proktolog może zadecydować o leczeniu farmakologicznym - stosując czopki i maści. W przypadku żylaków odbytu często stosuje się małoinwazyjne rozwiązania takie jak laseroterapia lub skleroterapia. Poważniejsze stany mogą wymagać leczenia chirurgicznego.
 

Jak zapobiegać chorobom dolnego odcinka przewodu pokarmowego?

Profilaktyka przede wszystkim opiera się o higienę i regularność wypróżnień. Zasadniczy wpływ ma tutaj dieta, spożywanie odpowiednich ilości błonnika, który przyspiesza perystaltykę jelit i odgrywa rolę prebiotyczną, regulując bakteryjną florę jelitową. Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała i lekka aktywność fizyczna to czynniki, o których wspominamy w profilaktyce większości chorób. Są to niezwykle ważne aspekty jeśli chodzi o długoterminowe utrzymanie zdrowia i przekłada się to również na dolegliwości dolnego odcinka układu pokarmowego. Po skorzystaniu z toalety należy oczyścić tę okolicę najlepiej za pomocą wody bez drażniących detergentów lub delikatnych nawilżanych chusteczek, nie przykładając znacznej siły. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości czekanie może jedynie pogorszyć sytuację. Wizyta i ewentualny proces leczenia sprawi dużo mniej problemów i będzie wywoływało mniejszy dyskomfort, jeśli uchwycimy zmiany na ich wczesnym etapie. Z tego powodu zalecamy regularne badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Powinny go wykonywać również osoby nie posiadając żadnych dolegliwości, szczególnie w przypadku dorosłych mężczyzn.
 

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi