Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Obrzęki w chorobach serca


Serce człowieka porównać można do pompy, która zasysa krew, a następnie tłoczy ją do wszystkich komórek organizmu. W ten sposób zapewnia im stałą dostawę tlenu i substancji odżywczych. Kiedy ten skomplikowany mechanizm zostanie zaburzony, objawy niedotlenienia zaczynają manifestować się na różne sposoby, obejmując większość układów w organizmie człowieka.

Jednym z pierwszych i najszybciej zauważalnych będzie gromadzenie płynów w najniżej położonych okolicach ciała, które znamy jako obrzęki kończyn dolnych.
 

W jaki sposób kondycja serca przekłada się na występowanie obrzęków?

W prawidłowo funkcjonującym organizmie człowieka, który przebywa w pozycji stojącej, krew z kończyn dolnych kierowana jest ku górze – w stronę serca. Siła grawitacji znacząco utrudnia ten przepływ. Gdy dołożymy do tego słabsze funkcjonowanie serca, powrót krwi z kończyn dolnych jest istotnie zahamowany. W takiej sytuacji dochodzi do obrzęku. Warto przy tym wiedzieć, że żylaki kończyn dolnych pochodzenia sercowego najczęściej pojawiają się u osób z wcześniej stwierdzoną chorobą serca.

Choć obrzęk może być uogólniony, najczęściej dotyczy nóg. Obrzęki pochodzenia sercowego zwykle zlokalizowane są symetrycznie na obu kończynach i „ciastowate”. Po krótkim, delikatnym uciśnięciu skóry widoczny będzie charakterystyczny dołek. Obrzęki dotyczą głównie podudzi, ale w niektórych (stosunkowo rzadkich) przypadkach może dojść do obrzęku ud, a nawet okolic brzucha.
 

Co robić w przypadku wystąpienia obrzęków?

Przede wszystkim, aby rzeczywiście zadbać o miejsca powodujące dyskomfort, należy zacząć od leczenia przyczyny, a nie wyłącznie objawów. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza kardiologa, który postawi diagnozę dot. stanu serca.

W przypadku nasilonych obrzęków kończyn dolnych konieczne będzie zastosowanie leków moczopędnych. W przypadku długo utrzymujących się obrzęków, których nie udało się wyeliminować w ramach leczenia kardiologicznego, należy wykonać badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, aby wykluczyć inne przyczyny obrzęku.

Niefarmakologiczne, domowe leczenie polega na ograniczeniu soli i płynów. Wysokie spożycie chlorku sodu, czyli właśnie soli kuchennej, sprzyja gromadzeniu wody, a to wpływa na zwiększenie obrzęków. Istotne jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała – dodatkowe obciążenie w postaci kolejnych kilogramów nie sprzyja poprawie pracy serca. Aby zadbać o prawidłową wydolność serca, niezbędna jest również regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi