Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Owrzodzenia żylne

 

Czym są owrzodzenia żylne?

Owrzodzenia to specyficzny rodzaj rany. Pojęciem tym określa się ubytek powierzchni tkanki powstały w wyniku jej martwicy i rozpadu. Najczęściej powstają w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak żylne i tętnicze zaburzenia układu krążenia.

W niewydolnej żyle dochodzi do uszkodzenia zastawek żylnych, co bezpośrednio przyczynia się do wystąpienia zastojów czy nawet cofania się krwi wewnątrz naczyń. Tłoczenie krwi do serca jest wtedy znacznie utrudnione i dochodzi do przeciążenia mikrokrążenia.
 

Jak objawiają się owrzodzenia żylne podudzi?

Twardsza, przebarwiona, delikatnie pergaminowa skóra, często bardzo podatna na urazy i otarcia, ze zwiększoną skłonnością do wysypek, swędzenia, zaczerwienienia – te cechy mogą wskazywać na początkową fazę owrzodzeń żylnych. W dalszej fazie dochodzi do obrzęku kończyny, nasilającego się szczególnie w drugiej połowie dnia i wieczorem. Następnie na łydkach powstają przebarwienia o ciemnym zabarwieniu, a finalnym etapem jest powstanie ran. Rany owrzodzeniowe mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat.

Owrzodzenia występują zdecydowanie częściej u osób ze zdiagnozowanymi chorobami układu krążenia i cukrzycy, a także prowadzących siedzący tryb życia. Najbardziej narażoną grupą są osoby, które latami cierpią na niewydolność żylną (żylaki bądź stan po zakrzepicy żylnej).

W momencie stwierdzenia żylaków zalecane jest szybkie działanie. Wczesne podjęcie leczenia zapobiega progresji choroby oraz pozwala na szybkie wygojenie się obecnych już ran.
 

Na czym polega leczenie owrzodzeń żylnych?

Początkowo owrzodzenia są bardzo niewielkie i mogą ulegać samoistnemu wygojeniu. Z czasem jednak zaczynają zajmować większe powierzchnie i powodować dolegliwości bólowe, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza. Wykona on dodatkowe badania, w tym szczególnie USG Doppler, co pozwoli podjąć dalsze kroki.

Trzeba pamiętać, że działania skoncentrowane na zagojeniu ran nie wystarczą. Owrzodzenia to objaw, a nie przyczyna. Aby zapobiegać powstawaniu nowych zmian, specjalista musi zająć się przyczyną właśnie, a zatem leczeniem niewydolności żylnej.
 

Leczenie miejscowe

Leczenie miejscowe polega na łagodzeniu dolegliwości wynikających z obecności owrzodziałej rany, zmniejszeniu dyskomfortu i zapobieganiu dalszego rozwoju rany. Lekarz skupia się na oczyszczeniu łożyska rany, kontroli ewentualnych zakażeń oraz utrzymaniu odpowiednich warunków niezbędnych do nabłonkowania i regeneracji zmienionego chorobowo obszaru. Zapewnia odpowiednie utlenowanie i poziom wilgotności – warunki, w których dochodzi do ustąpienia owrzodzenia.

Warto wiedzieć, że skuteczność terapii miejscowej owrzodzeń zależy w głównej mierze od przyjętej wcześniej metody leczenia żylaków czy innej choroby będącej przyczyną wystąpienia ran.
 

Kompresjoterapia

Niezbędnym uzupełnieniem leczenia miejscowego jest zastosowanie terapii kompresyjnej. Polega ona na wywieraniu odpowiedniego ucisku na tkanki, co zapobiega zastojom, usprawnia pracę zastawek żylnych i poprawia warunki ukrwienia. W ten sposób uszkodzona tkanka ma zapewnione optymalne warunki do regeneracji. Wyraźnie poprawione krążenie krwi sprawia, że ta terapia jest uznawana za złoty standard leczenia owrzodzeń.

W praktyce pacjent nosi odpowiednio dobraną przez lekarza odzież uciskową.
 

Leczenie farmakologiczne

Dodatkowo stosuje się leczenie farmakologiczne, które działa przeciwobrzękowo oraz wpływa na przepływ krwi (zmniejsza jej lepkość). Stosowane są także odpowiednie opatrunki aktywne – hydrokoloidowe i hydrożelowe. Ich skład często oparty jest o wyciągi z wodorostów morskich.

Takie opatrzenie rany pozwala na izolację owrzodzenia od środowiska zewnętrznego oraz obniża pobudliwość nerwową rany, zmniejszając dyskomfort pacjenta. Niektóre opatrunki są także wzbogacone w substancje antybakteryjne (gdy istnieje podejrzenie powikłania rany zakażeniem).

Dla pacjenta wszystkie te czynności oznaczają jedno - wyraźne zmniejszenie dyskomfortu.

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi