Powodów powstawania poszerzonych naczynek w okolicach dekoltu jest wiele. Najczęściej są niegroźne i łatwe do wyleczenia, przy czym podstawą jest regularna kontrola i uważne obserwowanie zmian.
Niektóre przyczyny nie wymagają zresztą leczenia. Na przykład ciąża i karmienie piersią mogą w naturalny sposób przyczynić się do poszerzenia naczyń. Jak to się dzieje?
Organizm kobiety w ciąży lub karmiącej potrzebuje większej ilości tlenu i substancji odżywczych. Dochodzi do zwiększenia objętości krwi i pojawia się obrzęk związany z laktacją. Bardziej widoczne stają się wówczas splot żylny otoczki brodawkowej oraz piersiowe i sutkowe gałęzie żylne. Po zakończonym karmieniu naczynka zazwyczaj samoczynnie zanikają.
Również cykl miesiączkowy może wywoływać okresowo pojawiające się, niebolesne i samoznikające zmiany. Zwykle nie powinny budzić naszych wątpliwości. Zmiany takie mogą wiązać się też z wiekiem, gdyż z czasem skóra staje się cieńsza. Warto przyjrzeć się noszonej bieliźnie – zbyt ciasny biustonosz może uciskać naczynia.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Udaj się do flebologa, jeśli:
- skóra w okolicy powiększonych naczyń staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk,
- czujesz ból w okolicy naczynek,
- zauważysz obrzęk w okolicy węzłów chłonnych, np. pod pachami,
- dostrzeżesz znaczną dysproporcję stanu skóry piersi,
- zaniepokoją Cię inne objawy.
Możliwe, że doszło wówczas do stanu zapalnego, który w ostateczności może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, w tym nawet nowotworu piersi. Nie lekceważ problemu!
Jeśli lekarz uzna to za stosowne, w dalszej diagnostyce będzie konieczne wykonanie mammografii, rezonansu magnetycznego lub biopsji. Wcześnie wykryte zmiany chorobowe dają dużą szansę na wyleczenie. Oglądanie i badanie piersi podczas kąpieli, okresowe badania (szczególnie po przekroczeniu 50. roku życia) - to czynności, które mogą uchronić każdą kobietę przed wieloma groźnymi dla zdrowia stanami.
Poszerzone naczynia na twarzy Poszerzone naczynia na piersiach Poszerzone naczynia na rękach