Poszerzone, niewielkie naczynka o charakterystycznym kształcie gałązek drzewa czy pajączków najczęściej lokalizują się w okolicy skrzydełek nosa i na policzkach.
Ich prześwitywanie trudno zakamuflować za pomocą kosmetyków. Silny związek aktywności żeńskich hormonów i układu żylnego powoduje, że to właśnie kobiety częściej mierzą się z tą uciążliwością.
Czy da się im zapobiegać?
Tak! Do skutecznej profilaktyki poszerzonych naczyń zalicza się:
- unikanie skrajnych temperatur (wysokich i niskich),
- rezygnację z kąpieli słonecznych,
- stosowanie kremów z filtrami, które chronią naszą skórę, a co za tym idzie - również wszystkie znajdujące się pod nią struktury.
Jeśli mamy cerę ze skłonnością do pękających naczynek, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, stosując kosmetyki dobrane przez dermatologa pod kątem naszych indywidualnych predyspozycji.
Witamina C ma działanie chroniące i wzmacniające żyły. Zwiększenie jej ilości w diecie korzystnie wpłynie na budowę naczyń. Bogatymi źródłami witaminy C są natka pietruszki, papryka czy brukselka.
Bywa tak, że poszerzone naczynka pojawiają się pod wpływem określonego czynnika (mróz, gorąco, drażniące kosmetyki) i znikają po ustaniu jego działania. Kiedy jednak dochodzi do trwałych zmian, pomóc może jedynie leczenie w gabinecie lekarza specjalisty.
Jak przebiega leczenie?
Flebolog, czyli lekarz zajmujący się żyłami, może skorzystać z wielu metod leczenia. Dobór odpowiedniej zależy od złożoności i głębokości problemu.
Obecnie najczęściej stosuje się zabieg laserowy. Laser o odpowiednio dobranej długości fali umożliwia dużą precyzję – oddziałuje wyłącznie na naczynka i omija wszystkie struktury znajdujące się w ich pobliżu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aparatury nie trzeba korzystać z inwazyjnych metod leczenia – w tym tych, w których konieczny jest skalpel.
Po zabiegu ablacji laserowej dochodzi do efektywnego obkurczenia i zamknięcia poszerzonego naczynka.
W zależności od konkretnego przypadku lekarz może także zaproponować zabiegi ultradźwiękowe lub z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości.
Poszerzone naczynia na twarzy Poszerzone naczynia na piersiach Poszerzone naczynia na rękach