Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Cellulitis


Cellulitis to poważna choroba tkanek miękkich, a konkretniej – tkanki łącznej. Zazwyczaj wywołują ją bakterie z grupy paciorkowców lub gronkowców, rzadziej laseczka zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens) czy gram ujemna pałeczka (Haemophilus inluenzeae typu b).

Nazwa często jest błędnie stosowana zamiennie ze słowem „cellulit”, pod którym kryją się zaburzenia w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie, a który jest w większej mierze kwestią estetyczną, nie zdrowotną.
 

Jak dochodzi do wystąpienia choroby cellulitis?

Choroba rozpoczyna się najczęściej po przerwaniu ciągłości skóry w wyniku urazu mechanicznego, zranienia, ukąszenia. W okolicy uszkodzenia pojawia się rozlane zaczerwienienie skóry, ból, pieczenie oraz klasyczne objawy zapalenia – miejscowy obrzęk i powiększone węzły chłonne. Może wystąpić również ogólne pogorszenie samopoczucia oraz podwyższona temperatura ciała. Osłabiony układ odpornościowy, obniżenie poziomu higieny, choroby skórne, długo utrzymujące się obrzęki, cukrzyca to czynniki sprzyjające występowaniu bakteryjnych chorób tkanek miękkich.
 

Cellulitis – leczenie

Leczenie polega na odpowiednio dobranej przez lekarza terapii antybiotykowej, trwającej zwykle 10-14 dni. Aby była skuteczna, należy stosować się do zaleceń specjalisty i nie skracać czasu przyjmowania antybiotyku, nawet pomimo ustąpienia objawów. Do łagodzenia objawów towarzyszących pomocne może być przyjmowanie paracetamolu – obniży gorączkę i złagodzi dolegliwości bólowe.
Niezwykle ważna jest odpowiednia dbałość o jakiekolwiek rany powstałe na skórze. Każda rana powinna zostać zdezynfekowana i odizolowana od środowiska zewnętrznego plastrem lub bandażem. W kontekście leczenia schorzeń układu żylnego i limfatycznego trzeba wiedzieć, że wystąpienie cellulitis jest czasowym przeciwwskazaniem do stosowania kompresjoterapii.
Cellulitis zwykle ustępuje około 7 dni po rozpoczęciu terapii antybiotykowej, jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej, wskazana jest ponowna wizyta u lekarza. Organizm człowieka to niezwykle złożona jednostka opierająca się na współzależnym działaniu wielu organów i procesów metabolicznych. Zaburzenia jednego z nich mogą oddziaływać na inne – jedynie pozornie z nim niezwiązane.
 

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi