Róża (z gr. erysipelas – "czerwona skóra") to choroba dotycząca tkanek miękkich, głównie skóry i tkanki podskórnej. Jest ostrym zapaleniem, w przebiegu którego na skórze uwidacznia się dobrze odgraniczony, żywoczerwony, lśniący rumień. Zmiana najczęściej lokalizuje się na nogach, rzadziej obejmuje pośladki, ręce, szyję i twarz.
Czynnikiem odpowiadającym za powstawanie choroby są bakterie, najczęściej paciorkowce (Streptococcus pyogenes) i gronkowce (Staphylococcus aureus). Zakażenia mogę mieć także charakter mieszany.
Poza rumieniem róża może ujawnić się w formie:
- pęcherzy,
- pęcherzy wypełnionych krwią,
- zgorzelinowej (związanej z martwicą tkanek miękkich).
Róża – przyczyny
Występowanie róży, szczególnie jej cięższych postaci, związane jest z obniżeniem odporności oraz miejscowymi zaburzeniami krążenia. Sprzyjającymi czynnikami dla takich sytuacji będą więc:
- podeszły wiek,
- cukrzyca,
- alkoholizm,
- brak przestrzegania zasad higieny,
- długotrwałe obrzęki kończyn dolnych,
- nawracające urazy.
Regularne badania, unikanie urazów i palenia tytoniu, stosowanie odpowiedniej diety oraz przede wszystkim skuteczne leczenie występujących chorób (nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, obrzęków różnego pochodzenia, infekcji bakteryjnych i grzybiczych) znacznie obniża ryzyko zachorowania na różę.
Róża – przebieg choroby i leczenie
Choroba zaczyna się nagle, a częstymi objawami towarzyszącymi zmianom skórnym są:
- podwyższona temperatura ciała,
- dreszcze,
- obrzęki,
- powiększone węzły chłonne
- oraz znaczne pogorszenie samopoczucia.
Powyższe alarmujące objawy powinny skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza. W zależności od postaci, stopnia nasilenia i rozległości róży leczenie może przebiegać w trybie ambulatoryjnym (prowadzonym w warunkach domowych) lub w szpitalu.
Jako że choroba ma podłoże bakteryjne, konieczna i – skuteczna – jest antybiotykoterapia. Poprawa następuje szybko, nawet w przeciągu dwóch dni, jednak ważne jest, aby przyjmować antybiotyk do końca rozpisanego leczenia. Dzięki temu znacznie zminimalizujemy ryzyko nawrotu choroby.