Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Róża


Róża (z gr. erysipelas – "czerwona skóra") to choroba dotycząca tkanek miękkich, głównie skóry i tkanki podskórnej. Jest ostrym zapaleniem, w przebiegu którego na skórze uwidacznia się dobrze odgraniczony, żywoczerwony, lśniący rumień. Zmiana najczęściej lokalizuje się na nogach, rzadziej obejmuje pośladki, ręce, szyję i twarz.

Czynnikiem odpowiadającym za powstawanie choroby są bakterie, najczęściej paciorkowce (Streptococcus pyogenes) i gronkowce (Staphylococcus aureus). Zakażenia mogę mieć także charakter mieszany.

Poza rumieniem róża może ujawnić się w formie:
  • pęcherzy,
  • pęcherzy wypełnionych krwią,
  • zgorzelinowej (związanej z martwicą tkanek miękkich).

Róża – przyczyny

Występowanie róży, szczególnie jej cięższych postaci, związane jest z obniżeniem odporności oraz miejscowymi zaburzeniami krążenia. Sprzyjającymi czynnikami dla takich sytuacji będą więc:
  • podeszły wiek,
  • cukrzyca,
  • alkoholizm,
  • brak przestrzegania zasad higieny,
  • długotrwałe obrzęki kończyn dolnych,
  • nawracające urazy.
Regularne badania, unikanie urazów i palenia tytoniu, stosowanie odpowiedniej diety oraz przede wszystkim skuteczne leczenie występujących chorób (nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, obrzęków różnego pochodzenia, infekcji bakteryjnych i grzybiczych) znacznie obniża ryzyko zachorowania na różę.
 

Róża – przebieg choroby i leczenie

Choroba zaczyna się nagle, a częstymi objawami towarzyszącymi zmianom skórnym są:
  • podwyższona temperatura ciała,
  • dreszcze,
  • obrzęki,
  • powiększone węzły chłonne
  • oraz znaczne pogorszenie samopoczucia.
Powyższe alarmujące objawy powinny skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza. W zależności od postaci, stopnia nasilenia i rozległości róży leczenie może przebiegać w trybie ambulatoryjnym (prowadzonym w warunkach domowych) lub w szpitalu.

Jako że choroba ma podłoże bakteryjne, konieczna i – skuteczna – jest antybiotykoterapia. Poprawa następuje szybko, nawet w przeciągu dwóch dni, jednak ważne jest, aby przyjmować antybiotyk do końca rozpisanego leczenia. Dzięki temu znacznie zminimalizujemy ryzyko nawrotu choroby.

 

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi