Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Zespół pozakrzepowy

 

Czym jest zespół pozakrzepowy?

Zespół pozakrzepowy to często występujące powikłanie zakrzepicy żył głębokich. Po przebytej zakrzepicy w obrębie układu żył głębokich dochodzi do trwałych zmian utrudniających odpływ krwi, co może się objawiać bólem i obrzękami.

Aktualnie uważa się, że zespół pozakrzepowy jest następstwem niepełnego rozpuszczenia zakrzepu, co doprowadza do uszkodzenia zastawek, powstania blizn w ścianach naczyń, zwężenia żył i zaburzeń przepływu krwi.
 

Które osoby są najbardziej narażone na zespół pozakrzepowy?

Zespół pozakrzepowy może pojawić się na rękach i nogach, choć najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Rozwija się zazwyczaj w ciągu 2 lat u ponad połowy pacjentów, u których stwierdzono zakrzepicę żył głębokich. Szczególnie duże ryzyko rozwoju zespołu pozakrzepowego występuje u starszych i otyłych osób z żylakami, które pojawiły się jeszcze przed wystąpieniem zakrzepicy (szczególnie w żyłach głębokich uda).

Do grupy ryzyka zaliczyć też należy osoby, które nieprawidłowo stosują leki przeciwkrzepliwe – zarówno w trakcie, jak i po leczeniu zakrzepicy żył głębokich.
 

Jak przebiega zespół pozakrzepowy?

Nasilenie zespołu pozakrzepowego bywa różne. Jednym z wczesnych objawów jest obrzęk kończyny, po którym w różnym czasie dochodzi do stwardnienia tkanki podskórnej. Często pojawia się również wysypka na skórze, a nawet zaczerwienienie skóry, które z czasem ciemnieje pozostawiając trwałe ciemnobrązowe przebarwienie. U niektórych chorych dochodzi do powstania żylaków.

Podstawowym i najczęściej występującym objawem jest ból, który może występować w postaci delikatnego dyskomfortu lub nawet intensywnego, tępego bólu kończyny, który nasila] się podczas chodzenia. Wielu pacjentów zgłasza również:
  • uczucie ciężkości kończyny,
  • skurcze mięśni,
  • świąd,
  • mrowienie skóry.

Masz te objawy? Zgłoś się do lekarza!

Pacjenci, u których w przeszłości stwierdzono zakrzepicę żył głębokich i u których występuje dyskomfort lub ból kończyny, uczucie ciężkości nóg i niewielki obrzęk, powinni zgłosić się do lekarza flebologa. Im szybciej rozpocznie się odpowiednie działania zapobiegające nasilaniu zmian, tym łatwiej będzie opanować problem. Im bardziej zaawansowane zmiany, tym trudniej je leczyć.

Podstawą rozpoznania zespołu pozakrzepowego jest występowanie objawów po przebytej zakrzepicy oraz wykonanie badania USG Doppler żył kończyn dolnych. Popularny zabieg USG Doppler pozwala uwidocznić cofającą się w żyłach krew oraz zwężenia naczyń.
 

Na czym polega leczenie zespołu pozakrzepowego?

Wybór metody leczenia zespołu pozakrzepowego zależy od typu występujących objawów i ich nasilenia. W każdym przypadku należy dążyć do obniżenia ciśnienia krwi w żyłach, czyli zapobiegać jej zastojowi. Do podstawowych metod leczenia zalicza się:
  • kompresjoterapię – leczenie uciskowe za pomocą specjalnie dobieranych wyrobów uciskowych (np. pończoch i podkolanówek),
  • przyjmowanie leków, których celem jest zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów, poprawa przepływu krwi w naczyniach żylnych oraz opanowanie stanu zapalnego,
  • leczenie zabiegowe – usunięcie żylaków oraz opatrywanie owrzodzeń żylnych; coraz powszechniejsze stają się też nowoczesne metody leczenia zwężonych żył w zespole pozakrzepowym,
  • metody wewnątrznaczyniowe, włącznie ze stentowaniem żył oraz plastyką zastawek żylnych (tj. neovalve).
Jako interwencje wspomagające leczenie można wykorzystać leczenie ułożeniowe (odpoczynek z układaniem nóg powyżej serca 3–4 razy dziennie na 30 minut) czy fizjoterapię w postaci prostych ćwiczeń usprawniających przepływ krwi żylnej. Należy dążyć do uzyskania prawidłowej masy ciała, zaprzestania palenia tytoniu oraz dbania o regularną aktywność fizyczną (co najmniej 30 minut marszu każdego dnia).

Większość z wyżej wymienionych metod pomaga w redukcji objawów związanych z zespołem pozakrzepowym, choć trzeba pamiętać, że wymagają długotrwałego stosowania.
 

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi