Obrzęk lipidowy to choroba, nie defekt kosmetyczny. Ma podłoże genetyczne i występuje głównie u kobiet. Wykazuje ścisły związek ze zmianami stężeń żeńskich hormonów płciowych, może więc pojawić się już u młodych kobiet w okresie dojrzewania. Szacuje się, że obrzęk lipidowy dotyczyć może co dziesiątej kobiety, niestety jednak rzadko bywa diagnozowany.

Czym jest obrzęk tłuszczowy?

Obrazem obrzęku lipidowego są duże dysproporcje między górną, a dolną częścią ciała (masywne, równomiernie powiększone nogi, w szczególności uda, a szczupłe ramiona, talia). Skóra jest pogrubiona, nieregularna, sucha i podatna na urazy. Redukcja masy ciała nie przynosi pożądanych efektów. 

Obrzęk lipidowy potrafi znacznie obniżyć komfort życia, zarówno fizycznie - utrudniając chodzenie, jak i psychicznie – przez obraz dużych nóg nie pasujących do reszty ciała. Lekarz specjalista zróżnicuje charakter obrzęku i podejmie odpowiednią drogę leczenia. W przypadku obrzęku lipidowego metodą leczenia mogą być drenaże pobudzające cyrkulację nieprawidłowo rozłożonej w organizmie tkanki, połączone z terapią uciskową dobieraną przez specjalistę. Do operacyjnych metod leczenia obrzęku tłuszczowego należy liposukcja.

Jak rozpoznać obrzęk tłuszczowy?

Łydki, uda, pośladki i ramiona to miejsca które najczęściej stają się powiększone w wyniku nagromadzenia nieprawidłowych komórek tłuszczowych. Obrzęk jest symetryczny i równomierny. Ważnym jest, że najczęściej nie zajmuje on kostek i nadgarstków dając obraz bransoletki. Objęta obrzękiem okolica może być w dotyku miękka, przypominająca ciasto, łatwo powstają na niej siniaki, jest wrażliwa, tkliwa przy dotyku i podatna na urazy. Dysproporcje w budowie ciała stają się mocno zauważalne i nie zmienia się to podczas utraty masy ciała. Z czasem mogą pojawiać się trudności z chodzeniem, ból i napięcie kończyn dolnych.

W odróżnieniu od obrzęku limfatycznego po uciśnięciu skóry nie pozostaje ślad palca. Ponadto, obrzęk limfatyczny często obejmuje tylko jedną kończynę - nie jest symetryczny, a obrzęk tłuszczowy z reguły odznacza się symetrycznym rozmieszczeniem zmian.

Obrzęk lipidowy często bywa mylnie diagnozowany, traktowany jako określona budowa sylwetki lub otyłość. Pacjenci przez wiele lat szukają pomocy, a ich dolegliwości bywają bagatelizowane. Obrzęk lipidowy jest jednak wyraźnie zdefiniowaną chorobą, która może prowadzić do powikłań i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Jeśli zatem obserwujesz wyżej wymienione objawy, konsultacja ze specjalistą pozwoli rozpoznać bądź wykluczyć obrzęk lipidowy i jeśli będzie taka konieczność - ukierunkuje dalsze leczenie.

Na czym polega leczenie obrzęku lipidowego?

Podejmowane działania dążą przede wszystkim do redukcji obrzęku. Tak jak w przypadku obrzęku limfatycznego, skuteczna będzie terapia kompresyjna z wykorzystaniem wyrobów uciskowych – pończoch, rajstop, bandaży czy rękawów, z przyłożoną odpowiednią siłą ucisku, aby poprawić funkcjonowanie układu krążenia w powiększonych, nabrzmiałych partiach ciała.

Kompresjoterapię zwykle łączy się z drenażem limfatycznym - czyli masażem poprawiającym cyrkulację limfy, umożliwiającym jej odpływ z miejsca zastoju. 

W skrajnych przypadkach można zastosować leczenie inwazyjne. Liposukcja – odsysanie, usunięcie tkanki tłuszczowej z obszaru objętego obrzękiem lipidowym, w zależności od rozległości pola zabiegu może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym.

Działaniami, które wspomagają walkę z tego typu obrzękami będzie również lekka aktywność fizyczna taka jak pływanie, jazda na rowerze, oraz wykonywane w domu masaże stymulujące cyrkulację w układzie krążenia. Obrzęk lipidowy nie jest związany z dietą – chudnięcie nie eliminuje problemu, natomiast utrzymanie zdrowej diety i odpowiedniej masy ciała pozwoli na lepszą możliwość kontrolowania problemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz ulotkę z ważnymi informacjami na temat obrzęku tłuszczowego.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Klinice Doppler Instytut każdy pacjent cierpiący na obrzęk lipidowy (obrzęk tłuszczowy) spotka się z pomocą we wszystkich etapach od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. Nasz zespół tworzą lekarze wszystkich specjalizacji potrzebnych do leczenia obrzęku lipidowego (tłuszczowego). Dzięki czemu pomoc w klinice otrzyma pacjent z każdej grupy.

Doppler Instytut symbo