Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Obrzęk tłuszczowy


Obrzęk tłuszczowy (lipidowy) potrafi znacząco obniżyć komfort życia. To choroba o podłożu genetycznym występująca głównie u kobiet, ponieważ wykazuje ścisły związek ze zmianami stężeń żeńskich hormonów płciowych. Często pojawia się w okresie dojrzewania. Choć rzadko diagnozowany, szacuje się, że obrzęk lipidowy może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety.
 

Czym jest obrzęk tłuszczowy?

Obrzęk lipidowy najczęściej objawia się poprzez duże dysproporcje masy między górną a dolną częścią ciała. Osoby zmagające się z obrzękiem tłuszczowym charakteryzują masywne, równomiernie powiększone nogi – w szczególności uda – oraz szczupłe ramiona i talia. Innym ważnym objawem jest pogrubiona, nieregularna, sucha i podatna na urazy skóra. Jeśli dodatkowo redukcja masy ciała nie przynosi pożądanych efektów, niemal na pewno mamy do czynienia z obrzękiem lipidowym.

Obrzęk tłuszczowy potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Wywołuje konsekwencje dla zdrowia fizycznego – gdy utrudnia chodzenie, oraz psychicznego – gdy pacjent nie jest zadowolony z budowy swojego ciała.
 

Jak rozpoznać obrzęk tłuszczowy?

Łydki, uda, pośladki i ramiona to miejsca, które najczęściej stają się powiększone w wyniku nagromadzenia nieprawidłowych komórek tłuszczowych. Obrzęk jest symetryczny i równomierny. Zazwyczaj nie zajmuje kostek ani nadgarstków. Objęta obrzękiem okolica może być w dotyku miękka, przypominająca ciasto, łatwo powstają na niej siniaki, jest wrażliwa, delikatna i podatna na urazy. Dysproporcje w budowie ciała są mocno zauważalne i nie ustępują na skutek utraty masy ciała. Z czasem mogą pojawiać się trudności z chodzeniem, ból i napięcie w nogach.
 

Jak odróżnić obrzęk lipidowy i obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny najczęściej nie jest symetryczny - obejmuje wyłącznie jedną kończynę, podczas gdy obrzęk tłuszczowy ma charakter symetryczny. Warto zrobić także prosty test - w przypadku obrzęku limfatycznego po uciśnięciu skóry palcem na jej powierzchni pozostaje charakterystyczny ślad. Taki objaw nie jest charakterystyczny dla obrzęku lipidowego.

Zdarza się, że obrzęk lipidowy nie zostaje poprawnie zdiagnozowany, a pacjenci przez wiele lat poszukują pomocy u różnorodnych specjalistów. Najczęściej mylony jest z otyłością lub utożsamiany z określoną sylwetką, bywa również, że dolegliwości pacjentów są bagatelizowane.

Tymczasem obrzęk tłuszczowy to konkretna, zdefiniowana choroba, prowadząca do powikłań i negatywnie wpływająca na zdrowie psychiczne. Tym bardziej rekomendowana jest wizyta u sprawdzonego lekarza specjalisty, który ma doświadczenie w diagnozowaniu podobnych przypadków.
 

Na czym polega leczenie obrzęku lipidowego?

Podobnie jak w przypadku leczenia obrzęku limfatycznego skuteczne będą głównie terapia kompresyjna i drenaż limfatyczny.

Specjalistyczne wyroby uciskowe – pończochy, rajstopy, bandaże czy rękawy – poprawiają funkcjonowanie układu krążenia w nabrzmiałych partiach ciała i redukują obrzęk. Uzupełnieniem kompresjoterapii będzie wspomniany drenaż limfatyczny, czyli masaż poprawiający cyrkulację limfy i umożliwiający jej odpływ z miejsca zastoju.

W niektórych przypadkach wskazane będzie leczenie inwazyjne w formie liposukcji. Zabieg liposukcji polega w tym kontekście na usunięciu tkanki tłuszczowej z obszaru objętego obrzękiem lipidowym. W zależności od wielkości obrzęku stosuje się znieczulenie miejscowe i ogólne.
 

Jakie działania wspomagają leczenie obrzęku tłuszczowego?

Walkę z obrzękiem tłuszczowym wspomagać można lekką aktywnością fizyczną, np. pływaniem czy jazdą na rowerze. Domowe masaże stymulujące cyrkulację w układzie krążenia także mogą wspierająco ulżyć w dolegliwościach. Warto wiedzieć, że występowanie obrzęku lipidowego nie jest bezpośrednio związane z jadłospisem, choć utrzymanie zdrowej diety i odpowiedniej masy ciała pozwoli na lepszą kontrolę.

 

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi