Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Obrzęki w niewydolności żylnej

 

Czym jest obrzęk w niewydolności żylnej?

Obrzęk w niewydolności żylnej to jeden z najczęstszych objawów przewlekłej, nieleczonej niewydolności żylnej. Dochodzi do niego głównie ze względu na zwiększenie objętości i ciśnienia krwi w żyłach.

Przyczyną może być uszkodzenie kolagenu budującego ściany naczyń lub uszkodzenie mięśniówki. Dochodzi wówczas do zmniejszenia elastyczności żył, których ściany znacząco się poszerzają i objawiają się jako żylaki. Poszerzone światło żył utrudnia pracę zastawkom żylnym, krew zaczyna mieć trudność z powrotem do serca i gromadzi się w kończynach dolnych (tzw. refluks żylny). Efekt? Zastój żylny, opuchnięte nogi i obrzęki.

Na obrzęk w niewydolności żylnej narażone są przede wszystkim osoby:
  • o określonych genach,
  • z zaburzeniami hormonalnymi,
  • z chorobami układowymi,
  • z otyłością,
  • długotrwale przebywające w pozycji stojącej lub siedzącej,
  • pracujące fizycznie.

Obrzęki w niewydolności żylnej – co warto wiedzieć?

Objawem charakterystycznym dla obrzęku niewydolności żylnej jest jego ustępowanie po zakończonym śnie lub wypoczynku w pozycji leżącej. Co więcej, obrzęk najczęściej jest asymetryczny - występuje na jednej nodze albo łatwo jest wskazać kończynę bardziej obrzękniętą.

Obrzęk nasila się wraz z rozwojem niewydolności żylnej. Początkowo pojawia się w okolicach kostki i nie wykazuje innych objawów, ale nieleczony z biegiem czasu może dotrzeć aż do wysokości stawu kolanowego. Towarzyszą mu wtedy inne objawy związane z zastojem żylnym:
  • ociężałość nóg,
  • skurcze nocne,
  • poszerzone, pękające naczynka,
  • zmiany zabarwienia skóry,
  • trudno gojące się rany (owrzodzenia żylne).
Każdy obrzęk – a zwłaszcza taki, który występuje równolegle z żylakami – wymaga kompleksowej diagnozy lekarskiej. Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić m.in. do:
  • choroby zakrzepowo-zatorowej,
  • zatorowości płucnej,
  • udaru mózgu,
  • infekcji ogólnoustrojowych.
Diagnozy dokonuje się najczęściej na podstawie nieinwazyjnego badania stanu żył, przeprowadzonego z wykorzystaniem USG metodą dopplerowską.
 

Na czym polega leczenie obrzęku niewydolności żylnej?

Leczenie obrzęku związanego z niewydolnością żylną polega najczęściej na zabiegowym usunięciu przyczyny zastoju żylnego. Do momentu przeprowadzenia zabiegu dolegliwości związane z obrzękiem możemy łagodzić, prowadząc aktywny styl życia (biegając, pływając). Pomóc mogą też spacery oraz odpoczynek i spanie z uniesionymi nogami. Wskazane jest noszenie wyrobów kompresyjnych.

 

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi