Nietrzymanie stolca jest wstydliwym problemem kojarzonym z postępującym wiekiem. Częstość nietrzymania stolca ocenia się na około 5% populacji i częściej występuje u kobiet. Kompleks mięśni zwieraczy odbytu kontrolowany przez złożony układ nerwowo-hormonalny warunkuje prawidłowy przebieg aktu defekacji. Jej upośledzenie znacznie pogarsza jakość życia pacjenta, przekładając się na wszystkie jego sfery. Nietrzymaniem stolca określa się bezwiedne oddanie stolca minimum 2 razy w miesiącu.
Jak wygląda wizyta u specjalisty?
Postawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, podczas którego lekarz dowiaduje się o czynnikach powodujących problem jakim jest nietrzymanie stolca. Określa jego nasilenie, czas trwania oraz zależności genetyczne. Ważne jest sprawdzenie czy problem ma związek z ciążą i porodem w przypadku kobiet. Następnie wykonywane są specjalne badania pozwalające określić czynność mięśni zwieraczy odbytu.
Metody leczenia nietrzymania stolca:
W zależności od przyczyny opisywanego problemu leczenie może skupiać się na zmianie diety oraz ćwiczeniach fizycznych wzmacniających mięśnie miednicy i odbytu. Biofeedback jest metodą wzmocnienia mięśni przez umieszczenie elektrod mierzących skurcze zwieraczy, przez co pacjent uczy się świadomie kontrolować.
Leczenie chirurgiczne polega na wykonaniu zabiegów rekonstrukcji zwieraczy, wykonanie zwieraczy zastępczych naturalnych bądź sztucznych. W bardzo zaawansowanych przypadkach jedynym sposobem leczenia jest wyłonienie stomii.