Uchyłki jelita grubego to uwypuklenia błony śluzowej i podśluzowej jelita grubego. Kiedy błona śluzowa zagłębia się w warstwę mięśniową, dochodzi do tworzenia kieszonek, w których może kumulować się jedzenie. Uchyłki jelita grubego to choroba występująca w krajach wysokorozwiniętych. Jej przyczyny upatruje się w spożywaniu pokarmów ubogoresztkowych, czyli zbyt małej ilości warzyw oraz bogatych w błonnik produktów zbożowych. Częstość występowania nasila się wraz z wiekiem.

Dolegliwości:

Choroba bardzo często występuje bez żadnych dolegliwości bólowych, jest przypadkowo wykrywana podczas innych badań przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach wiąże się z bólem lewego podbrzusza i krwawieniem do przewodu pokarmowego. Uchyłkowatość jelita grubego daje o sobie znać również w postaci wzdęć i zaburzeń rytmu wypróżniania. W przypadku ostrego zapalenia uchyłków jelita grubego do objawów miejscowych może dojść wystąpienie podwyższonej temperatury.

Jak diagnozuje się uchyłkowatość jelita grubego?

Do obrazowania jelita grubego używa się nieinwazyjnego badania USG jamy brzusznej. Stan zapalny uchyłków wykazać można badaniem krwi, w którym widoczny będzie wzrost ilości komórek zapalnych.

Leczenie uchyłków jelita grubego

Niepowikłaną chorobę leczy się objawowo przy pomocy leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Proces zapalny wymaga leczenia szpitalnego oraz ogólnoustrojowej antybiotykoterapii.
Uchyłki jelita grubego to trwałe zmiany w strukturze błony śluzowej, w przypadku których leczenie operacyjne okazuje się nie w pełni skuteczne.

Jak zapobiegać zmianom uchyłkowym?

Profilaktyką choroby uchyłkowej będzie włączenie do diety produktów bogatych w błonnik. Jego funkcją jest usprawnienie funkcjonowania przewodu pokarmowego. Do takich produktów należą otręby, płatki owsiane, biała fasola, razowe pieczywo, suszone śliwki, maliny, zielone warzywa. 

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbo