Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut

FLEBOLOGIA
ARTYKUŁ    2022-11-04    5 min.

Długa jazda samochodem a stan żył kończyn dolnych


Długie godziny spędzane w samochodzie niewątpliwie wpływają negatywnie na funkcjonowanie żył. Drogą zawodową wybraną przez wielu mężczyzn jest praca w transporcie, co wiąże się z przebywaniem w jednej wymuszonej pozycji i zmniejszoną aktywnością fizyczną. Siedzący tryb życia bardzo często sprzyja również nadwadze.

Jak długa jazda samochodem wpływa na nasz układ naczyniowy?

Podczas długiej jazdy układ naczyniowy jest przeciążony. Słabiej pracują nam mięśnie, a mniej ruchu i unieruchomienie sprawiają, że krew przepływająca przez naczynia jest wolniej tłoczona. To wszystko w prostej linii doprowadzić może do powstania żylaków kończyn dolnych oraz zakrzepicy żył głębokich.

Jak możesz sobie pomóc?

Zadbaj o postoje. Aby pobudzić krążenie w kończynach dolnych, co jakiś czas należy zmienić pozycję, wprowadzić aktywność fizyczną, przejść się na spacer czy nawet wykonać krótki bieg. Jest to niezbędne do utrzymania prawidłowej higieny naczyń krwionośnych i zalecane jako jeden z głównych punktów profilaktyki nieprawidłowości żylnych.

Dobierz odpowiednią odzież oraz buty. Nie powinny uciskać ani zaburzać przepływu krwi. Zadbaj o dietę i nawodnienie, bo zbyt mała ilość płynów obniża prędkość przepływu krwi w naczyniach, przyczyniając się do zastojów oraz cofania się krwi w naczyniach.

Jeśli dużą część Twojego życia stanowią podróże samochodem, rozważ zastosowanie wyrobów uciskowych. Ważne: nie rób tego we własnym zakresie – zaufaj lekarzowi flebologowi, który pomoże Ci dobrać odpowiednią opaskę.

Tego rodzaju wyroby korzystnie wpływają na pracę zastawek żylnych i ułatwiają odpływ krwi w kierunku serca. Podczas wizyty specjalista oceni stan naczyń za pomocą badania dopplerowskiego. Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, pamiętaj, by zgłosić się na badanie diagnostyczne co najmniej raz w roku. Pojawiający się ból, obrzęki i skurcze zdecydowanie powinny być sygnałem, by udać się do gabinetu flebologa.



Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch
zobacz więcej

Podobne artykuły:



ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki to problem, który najczęściej dotyczy nóg, a konkretnie zlokalizowanych tam naczyń żylnych. Żylakami określamy rozszerzone żyły, które przez swoją krętość i uwypuklenia są widoczne przez skórę.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Jak rozpoznać owrzodzenie żylne?

Owrzodzeniem żylnym nazywamy ubytek powierzchni tkanki, do którego doszło w naczyniu. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieleczonej, przewlekłej choroby układu żylnego, jak np. żylaki czy tętnicze zaburzenie układu krążenia.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?

Przewlekła niewydolność żylna jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Stale podwyższone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki u mężczyzn

U podłoża występowania zmian w układzie krążenia często leżą zmiany hormonalne, do których u kobiet dochodzi znacznie częściej (choćby w wyniku cyklu miesiączkowego, stosowanej antykoncepcji czy ciąży).

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi