Żylaki u mężczyzn

Badanie USG Doppler, jakie są wskazania do wykonania badania?

Badanie USG Doppler, czyli badanie dopplerowskie jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego, dzięki któremu możliwe jest ocenienie stanu żył i tętnic - wykrycie wszelkich nieprawidłowości, zakrzepów czy niedrożności.

Dzięki wspomnianemu badaniu możliwe jest sprawdzenie stanu zastawek żylnych oraz czasu przepływu krwi, dzięki czemu szybko można wykryć przewlekłą niewydolność żylną. Głównym wskazaniem do wykonania badania USG żył Doppler jest podejrzenie jakichkolwiek zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, żylaki, nieprawidłowy przepływ krwi, a także podejrzenie tętniaka.

Jak działa USG Doppler?
Badanie dopplerowskie, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Głowica aparatu przyłożona do skóry pacjenta wysyła falę ultradźwiękową, która przenika ciało i odbija się od poruszających się cząsteczek krwi, a następnie powraca do głowicy. Odbierany przez głowicę sygnał jest przesyłany do aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje częstotliwości fali i przedstawiony jest w postaci obrazu na monitorze.

Nieinwazyjne i bezbolesne badanie USG
Badanie z wykorzystaniem efektu Dopplera jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, bezpieczne dla pacjenta, dlatego bez przeszkód mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży, które zmagają się z niewydolnością żylną. Badanie USG Doppler kończyn dolnych nie wymaga wcześniejszego przygotowania się lub zmiany nawyków - jeżeli udajemy się na badanie dopplerowskie tętnic nerkowych i wątroby zaleca się udanie na czczo. Lekarz flebolog, wykonując badanie, przykłada głowicę do skóry, wcześniej posmarowawszy ją specjalnym żelem. Zazwyczaj badaniu towarzyszy dźwięk przepływu krwi, nagłe zmiany szumów mogą być wskazówką dla lekarza, że w badanym miejscu dzieje się coś niepokojącego, na co warto zwrócić uwagę.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się technikę dopplerowską?
· sprawdzenie drożności żył i tętnic,
· diagnostyka miażdżycy i innych schorzeń żylnych, np. tętniaków,
· wykrywanie nowotworów, np. cysty czy torbiele,
· ocena krążenia w ciąży,
· klasyfikacja do zabiegu chirurgicznego naczyń krwionośnych,
· ocena ukrwienia poszczególnych narządów.

Jakie są zalety badania USG Doppler?
Obrazowanie żył i tętnic nie tylko może być przeprowadzone z wykorzystaniem badania USG Doppler, ale również z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego z kontrastem, badania RTG czy tomografii komputerowej. USG Doppler w przeciwieństwie do wymienionych badań jest techniką całkowicie bezpieczną dla zdrowia pacjenta - można je powtarzać nawet nieskończoną ilość razy nawet u kobiet w ciąży czy u małych dzieci. Dlatego też USG Doppler jest badaniem pierwszego wyboru jeżeli chodzi o sprawdzenie stanu żył i tętnic. Tylko w przypadku, gdy badanie nie pozwala uzyskać dokładnych odpowiedzi, stosowane są nieco bardziej zaawansowane metody.

Jakie dolegliwości powinny nas skłonić do wykonania USG Doppler?
· skurcze kończyn dolnych połączone wraz z obrzękiem, bólem i widocznym zasinieniem,
· nadciśnienie, które wykazuje odporność na leki,
· odczuwalność pulsującej zmiany w jamie brzusznej,
· drętwienie oraz sinienie dłoni,
· symptomy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie mózgu,
· specyficzne zmiany skórne, np. ból stóp czy rąk, który ustępuje po krótkim wypoczynku.

Dlaczego USG Doppler jest takie ważne?
Prawidłowo przeprowadzone badanie USG Doppler pozwoli na dokładną ocenę anatomii żył i tętnic, dzięki czemu podczas dobierania metody leczenia schorzenia lekarz flebolog będzie mógł wybrać najlepszą i najbardziej skuteczną metodę. Budowa oraz stan żył mogą wykluczyć wykonanie wybranej metody, co skłoni lekarza do dalszych poszukiwań.