Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut

FLEBOLOGIA
ARTYKUŁ    2022-11-04    5 min.

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?


Niewydolność żylna to stan, w którym w wyniku nieprawidłowej funkcji zastawek żylnych dochodzi do cofania się i zalegania krwi w naszych naczyniach. Proces ten powoduje z kolei przeciążenie układu żylnego oraz drobnych naczyń, czyli mikrokrążenia. Taki stan nazywamy nadciśnieniem żylnym.

Przewlekła niewydolność żylna jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Stale podwyższone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne. Dochodzi do wystąpienia zmian skórnych, w tym jej stwardnienia i zmiany koloru. Na nogach pojawiają się charakterystycznie powiększone żyły, które najczęściej nazywamy żylakami. Nieleczone mogą doprowadzić do zakrzepicy żylnej.
 

Czym jest zakrzepica żylna?

Zakrzepica żylna, zwłaszcza w obrębie układu żył głębokich, jest bardzo poważnym schorzeniem mogącym powodować stan zagrożenia życia, czyli zatorowość płucną. Jest to sytuacja, w której skrzep przemieszcza się z układu żylnego do naczyń płucnych, jednocześnie je zatykając. W konsekwencji chory może mieć poważne problemy z dotlenieniem wszystkich organów.

Wczesne wykrycie oraz wdrożenie leczenia mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań i dalszego rozwoju niewydolności żylnej. W tym celu powinniśmy okresowo wykonywać badania kontrolne. Najbardziej odpowiednim dla oceny stanu żył jest badanie USG żył metodą Dopplera.




Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch
zobacz więcej

Podobne artykuły:



ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki to problem, który najczęściej dotyczy nóg, a konkretnie zlokalizowanych tam naczyń żylnych. Żylakami określamy rozszerzone żyły, które przez swoją krętość i uwypuklenia są widoczne przez skórę.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Jak rozpoznać owrzodzenie żylne?

Owrzodzeniem żylnym nazywamy ubytek powierzchni tkanki, do którego doszło w naczyniu. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieleczonej, przewlekłej choroby układu żylnego, jak np. żylaki czy tętnicze zaburzenie układu krążenia.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Długa jazda samochodem a stan żył kończyn dolnych

Jazda samochodem, Długie godziny spędzane w samochodzie niewątpliwie wpływają negatywnie na funkcjonowanie żył. Sprawdź jak możesz sobie pomóc.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki u mężczyzn

U podłoża występowania zmian w układzie krążenia często leżą zmiany hormonalne, do których u kobiet dochodzi znacznie częściej (choćby w wyniku cyklu miesiączkowego, stosowanej antykoncepcji czy ciąży).

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi