Żylaki u mężczyzn

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?

Niewydolność żylna jest to stan, w którym w wyniku nieprawidłowej funkcji zastawek żylnych dochodzi do cofania się i zalegania krwi w naszych naczyniach. Proces ten powoduje przeciążenie układu żylnego oraz drobnych naczyń czyli mikrokrążenia. Stan taki nazywamy nadciśnieniem żylnym.

Przewlekła niewydolność żylna powoduje przewlekły stan zapalny. Stale zwiększone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne. Dochodzi do wystąpienia zmian skórnych, w tym jej stwardnienia i zmiany koloru. Przewlekły zastój doprowadza do uszkodzenia ścian naczyń, co doprowadza do wystąpienia typowych żylaków. Utrzymywanie się wolnego przepływu krwi w żyłach, połączone z ich rozszerzeniem może być przyczyną zakrzepicy żylnej. 

Zakrzepica żylna zwłaszcza w obrębie układu żył głębokich jest bardzo poważnym schorzeniem mogącym powodować stan zagrożenia życia, czyli zatorowość płucną. Jest to sytuacja, w której skrzep przemieszcza się z układu żylnego do naczyń płucnych zatykając je. 

Wczesne wykrycie oraz wdrożenie leczenia może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań i progresji niewydolności żylnej. W tym celu powinniśmy okresowo wykonywać badania kontrolne. Najbardziej odpowiednim jest badanie usg żył doppler. Badanie to uwidacznia stan naszych żył oraz ewentualną zakrzepicę