Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut

FLEBOLOGIA
ARTYKUŁ    2022-11-04    5 min.

Jak rozpoznać owrzodzenie żylne?


Owrzodzeniem żylnym nazywamy ubytek powierzchni tkanki, do którego doszło w naczyniu. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieleczonej, przewlekłej choroby układu żylnego, jak np. żylaki czy tętnicze zaburzenie układu krążenia.

W niewydolnej żyle niepoprawnie funkcjonują zastawki żylne, przez co dochodzi do słabszego ciśnienia krwi, a czasami zauważa się nawet cofanie krwi wewnątrz naczyń. Ostatecznie dochodzi do obrzęku kończyny i przeciążenia mikrokrążenia.

Owrzodzenie żylne to stosunkowo późny objaw, do którego wystąpienia wcale nie musimy doprowadzić, jeśli będziemy profilaktycznie obserwować swoje ciało i regularnie odwiedzać flebologa.

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra goleni:
  • jest twardsza i przebarwiona,
  • przypomina pergamin,
  • stała się bardziej podatna na urazy i obtarcia,
  • charakteryzuje się większą skłonnością do wysypek, swędzenia i zaczerwienienia,
to może oznaczać, że jesteś w grupie osób podatnych na wystąpienie owrzodzeń żylnych.

Kto znajduje się w grupie o zwiększonym ryzyku?

Odnotowano, że na powstawanie owrzodzeń żylnych znaczący wpływ ma wiek. I tak, owrzodzenia żylne występują wśród 0,3% osób w wieku 41-50 lat. Jednocześnie nawet 7% osób znajdujących się w przedziale 61-70 lat mierzy się z dolegliwościami związanymi z owrzodzeniami żylnymi.
Nie pomagają również:
  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca,
  • siedzący tryb życia,
  • niska aktywność fizyczna.

Jak zapobiegać owrzodzeniom żylnym?

Przy odpowiedniej profilaktyce można w znacznej mierze zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń. Co zatem robić, by im zapobiec?

  • Dbaj o odpowiednie BMI – czyli wskaźnik masy ciała. Nadmiar kilogramów obciąża układ żylny i zwiększa ryzyko zastojów, utrudniając żyłom funkcjonowanie jako pompy tłoczące krew. Utrzymuj właściwą masę ciała, stosuj się do zasad racjonalnej diety i pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej.
  • Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji (w pracy siedzącej lub stojącej), ponieważ utrudnia ono odpływ krwi z kończyn dolnych. Rób co jakiś czas kilkuminutowe przerwy - wstań z krzesła i odejdź od biurka albo, w przypadku pracy stojącej, usiądź, by odpocząć
  • Stale kontroluj stan zdrowia. Istnieją choroby nasilające owrzodzenia żylne: miażdżyca, cukrzyca i zaburzenia funkcjonowania wątroby i nerek.
  • Stosuj odpowiednią higienę i pielęgnację skóry – korzystaj z kosmetyków, które umożliwiają jej złuszczanie i nawilżanie.
  • Staraj się unikać urazów i zadrapań.
  • Badaj układ naczyniowy, szczególnie jeśli u członków Twojej najbliższej rodziny występowały zaburzenia układu żylnego.
Pamiętaj, że wczesne wykrycie chorób układu żylnego oraz właściwe postępowanie uchronią Cię przed powstawaniem owrzodzeń żylnych – końcowego stadium przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli potrzebujesz porady, zasięgnij jej u doświadczonego lekarza flebologa.


Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch
zobacz więcej

Podobne artykuły:



ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki to problem, który najczęściej dotyczy nóg, a konkretnie zlokalizowanych tam naczyń żylnych. Żylakami określamy rozszerzone żyły, które przez swoją krętość i uwypuklenia są widoczne przez skórę.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Długa jazda samochodem a stan żył kończyn dolnych

Jazda samochodem, Długie godziny spędzane w samochodzie niewątpliwie wpływają negatywnie na funkcjonowanie żył. Sprawdź jak możesz sobie pomóc.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?

Przewlekła niewydolność żylna jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Stale podwyższone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki u mężczyzn

U podłoża występowania zmian w układzie krążenia często leżą zmiany hormonalne, do których u kobiet dochodzi znacznie częściej (choćby w wyniku cyklu miesiączkowego, stosowanej antykoncepcji czy ciąży).

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi