Żylaki u mężczyzn

Żylaki - przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki to problem, który najczęściej obejmuje naczynia żylne kończyn dolnych. Żylakami określamy rozszerzone żyły, które przez swoją krętość i uwypuklenia są widoczne przez skórę - towarzyszą im również specyficzne objawy, m.in. ból, ciężkość i nabrzmiałość nóg, które mijają po nocnym wypoczynku.

Żylaki są przypadłością, która dotyka przede wszystkim żyły powierzchniowe, rzadziej występują w żyłach głębokich. Żylaki mogą zostać uznane za jeden z objawów przewlekłej choroby żylnej - w każdym razie wskazują na problemy układu żylnego i w zależności od ich stopnia zaawansowania będzie można poznać stan układu krążenia. Żylaki tworzą się na skutek zwiększonego ciśnienia i naporu krwi na ściany żył - w takim przypadku dochodzi do powstawania stanów zapalnych, a ściany żył ulegają rozciągnięciu i w żyłach występuje zastój krwi. Wspomniane procesy nie tylko osłabiają zastawki żylne, ale również ściany żył.

Jakie objawy współtowarzyszą żylakom?

Żylaki najczęściej pojawiają się u osób z uwarunkowaniami genetycznymi, jednakże w dzisiejszych czasach duży wpływ ma również prowadzony przez nas tryb życia, tj. praca siedząca lub stojąca, nadwaga, mała aktywność ruchowa, czy nadużywanie alkoholu i papierosów. Chociaż dużo osób traktuje żylaki jako defekt kosmetyczny, to jednak nie należy ich lekceważyć. Jeżeli wraz z pojawiającymi się na skórze żylakami zauważymy u siebie takie objawy jak: uczucie ciężkości nóg, pieczenie lub ból kończyn, koniecznie trzeba udać się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG żył Doppler, a następnie wprowadzi odpowiednie leczenie. Częstym objawem jest również swędzenie nóg, ich nieustanne mrowienie oraz kurcze mięśni. U większości osób początkowe objawy żylaków są łagodne, jednakże u innych osób mogą wystąpić nawet przebarwienia, owrzodzenia, egzema czy stwardnienia tłuszczowe.

Jakie są predyspozycje do powstawania żylaków?

· genetyczne,
· wiek,
· palenie papierosów,
· pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
· nadwaga i otyłość,
· doustna antykoncepcja hormonalna,
· nieprawidłowa dieta doprowadzająca do zaparć,
· mała aktywność fizyczna,
· przebyta zakrzepica naczyń żylnych.

Do czego mogą doprowadzić nieleczone żylaki?

Chociaż żylaki stanowią przede wszystkim problem o charakterze estetycznym, to jednak nieleczone mogą prowadzić do różnorodnych powikłań, które stanowią zagrożenie dla życia. Jakie są najczęstsze powikłania żylaków? Przede wszystkim trudno gojące się owrzodzenia, zespół pozakrzepowy, zator tętnicy płucnej, zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych i żył głębokich. Równie niebezpieczne są choroby naczyń powiązane z żylakami, m.in. zakrzepica żylna, przewlekła niewydolność żylna i jatrogenne zapalenie żył.

Jak zdiagnozować żylaki?

W przypadku żylaków podstawowym badaniem jest nieinwazyjne badanie USG Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera. Takie badanie pozwala na sprawdzenie przepływu krwi w żyłach, ocenę stanu zaawansowania żylaków, jak również zdiagnozowanie wszelkich chorób rozwijających się w żyłach.

Jak leczy się żylaki?

Żylaki to schorzenie, które często lubi nawracać, dlatego tak trudno jest dobrać efektywną terapię. Do najpopularniejszych metod leczenia żylaków zalicza się metody uciskowe, zabieg skleroterapii, jak również metody chirurgiczne i leczenie wewnątrznaczyniowe. W przypadku metod uciskowych uznaje się je za leczenie zapobiegawcze - nosząc pończochy uciskowe czy podkolanówki uciskowe podpieramy żyły powierzchniowe, dlatego jest to profilaktyka przeznaczona przede wszystkim dla osób wykonujących aktywność zawodową, która wymaga długotrwałego siedzenia czy stania. Skleroterapia, a więc leczenie obliteracyjne polega na ostrzykiwaniu żył specjalnym środkiem w postaci płynu lub pianki, dzięki czemu dochodzi do zamknięcia światła naczynia, a na samym końcu do jego całkowitego zamknięcia.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

· systematyczne ćwiczenia, dzięki czemu zwiększy się przepływ krwi w kończynach dolnych,
· specjalne ćwiczenia polegające na unoszeniu nóg do góry,
· wprowadzenie właściwej diety, która uchroni nas przed otyłością i będzie zapobiegać zaparciom,
· wygodne obuwie, w którym będziemy mogli swobodnie poruszać palcami.