Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut

FLEBOLOGIA
ARTYKUŁ    2022-11-04    5 min.

Żylaki u mężczyzn


Problem niewydolności żylnej objawiający się występowaniem poszerzonych, pogrubionych żył – czyli żylaków – znacznie rzadziej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

U podłoża występowania zmian w układzie krążenia często leżą zmiany hormonalne, do których u kobiet dochodzi znacznie częściej (choćby w wyniku cyklu miesiączkowego, stosowanej antykoncepcji czy ciąży).

Dlaczego u mężczyzn?

Do dostrzeżenia widocznych zmian żylnych u mężczyzn zazwyczaj dochodzi w późnym stadium żylaków, gdy zmiany w naczyniach są już dość zaawansowane. Spowodowane jest to przede wszystkim inną budową anatomiczną, a także występowaniem większego owłosienia czy innej budowy skóry i powięzi. Mężczyźni rzadziej też monitorują stan swojego zdrowia i rzadziej oglądają swoje ciało.

Które części ciała mężczyzny są szczególnie narażone na wystąpienie żylaków?

U mężczyzn szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia żylaków są żyły kończyn dolnych oraz powrózka nasiennego. W tym drugim biegną żyły nasieniowodu i mięśnia dźwigacza jądra, tworząc razem żyłę jądrową. Niewydolność krążenia w kończynach dolnych dotyczy częściej starszych mężczyzn, żylaki powrózka nasiennego z kolei – młodszych. W żadnym wypadku nie wolno ich bagatelizować, ponieważ mogą być powodem niepłodności.

Jak powstają żylaki?

Jako narząd żyły odpowiadają za tłoczenie odtlenowanej krwi z obwodu do serca, wbrew działaniom sił grawitacji (gdy np. biegną od nóg do serca). Przeciążony układ żylny, niewydolne zastawki (gdy zdrowe, zapobiegające cofaniu się krwi) oraz osłabiony układ mięśniowy (mięśniówka buduje ściany żył) doprowadzają do zastojów oraz rozszerzenia naczyń.

Jak im zapobiegać?

Styl życia ma znaczenie. Do głównych czynników ryzyka powstawania żylaków należą:
  • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (praca stojąca),
  • dźwiganie,
  • nadwaga,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zbyt ciężka aktywność fizyczna mocno obciążająca układ krwionośny i mięśniowy.
W przypadku żylaków powrózka nasiennego etiologia jest nie do końca wyjaśniona, trudno zatem o dobranie profilaktyki.

Wszelkie długotrwale utrzymujące się zmiany żylne powinny być diagnozowane przez lekarza flebologa za pomocą podstawowego badania USG żył. Nieleczona niewydolność żylna może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zakrzepica żył głębokich.


Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch
zobacz więcej

Podobne artykuły:



ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki to problem, który najczęściej dotyczy nóg, a konkretnie zlokalizowanych tam naczyń żylnych. Żylakami określamy rozszerzone żyły, które przez swoją krętość i uwypuklenia są widoczne przez skórę.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Jak rozpoznać owrzodzenie żylne?

Owrzodzeniem żylnym nazywamy ubytek powierzchni tkanki, do którego doszło w naczyniu. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieleczonej, przewlekłej choroby układu żylnego, jak np. żylaki czy tętnicze zaburzenie układu krążenia.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Długa jazda samochodem a stan żył kończyn dolnych

Jazda samochodem, Długie godziny spędzane w samochodzie niewątpliwie wpływają negatywnie na funkcjonowanie żył. Sprawdź jak możesz sobie pomóc.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


ARTYKUŁ    2022-11-04    5 MIN.

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?

Przewlekła niewydolność żylna jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Stale podwyższone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne.

Autor: prof. CMKP dr hab. n. med. Łukasz Paluch

więcej


Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi