Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Ablacja laserowa


Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą usuwania zmian żylnych. Zapewnia duże bezpieczeństwo, po zabiegu nie pozostają żadne blizny, a sam efekt estetyczny jest bliski perfekcji. EVLT należy do zabiegów małoinwazyjnych.


 

Czym jest zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT)?

Laserowe usuwanie żylaków polega na zamknięciu chorego naczynia żylnego poprzez wykorzystanie wiązki światła laserowego. Długości wiązki mogą być różne, a obecnie najnowocześniejszą jest ta o długości 1940 nm, którą z powodzeniem stosujemy w naszej klinice. Światło lasera, przekazywane za pomocą światłowodu, ma bezpośredni kontakt ze ścianą żyły, co znacząco ułatwia precyzyjne usunięcie zmiany.

Zabieg EVLT jest bezbolesny – w jego trakcie pacjent pozostaje cały czas w pełni świadomy, a zastosowana metoda znieczulenia miejscowego należy do najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych. Znieczulenie tumescencyjne, bo o nim mowa, polega na znieczuleniu i obkurczeniu wyłącznie leczonej żyły. To pozwala na całkowite wyeliminowanie jakichkolwiek działań niepożądanych, a także minimalizuje ryzyko powstania innych powikłań.
 

Jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania żylaków?

Aby przygotować się do zabiegu, należy wykonać poniższe badania laboratoryjne:
  • morfologia z rozmazem,
  • kreatynina w surowicy,
  • elektrolity w surowicy (Na+, K+),
  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy,
  • PT – czas protrombinowy (INR).
Badania laboratoryjne, które zlecił lekarz, prosimy wykonać nie wcześniej niż miesiąc przed zabiegiem. Wyniki badań należy dostarczyć do Doppler Instytut minimum 10 dni przed zabiegiem bądź wysłać na adres mailowy kontakt@dopplerinstytut.pl.

O ostatecznej kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz po ocenie wyników badań laboratoryjnych. Lekarz kontaktuje się z Pacjentem, jeśli wyniki badań nie kwalifikują do zabiegu - w innym przypadku Pacjent zgłasza się wyznaczonym terminie.

Na zabieg należy zgłosić się około 15 minut wcześniej. Najpierw należy się udać do rejestracji z dowodem osobistym, badaniami krwi oraz ewentualnym wynikiem USG, które wydał lekarz na poprzedniej wizycie.

Posiłki
Przed zabiegiem należy zachowywać się standardowo, tzn. zjeść posiłek oraz normalnie przyjmować napoje.

Noga
Prosimy ogolić nogę, jeżeli jest ona mocno owłosiona. Należy wykonać to przy użyciu metody mechanicznej, tj. golarki, nie stosować kremów do depilacji bądź wosku.

Odzież
Prosimy zabrać koszulkę na zmianę oraz nie zakładać w dniu zabiegu obcisłych spodni.

Opieka
Należy zgłosić się na zabieg z osobą towarzyszącą. Po zabiegu pacjenci wychodzą w pełni sprawni, natomiast ze względu na stres z nim związany wskazana jest opieka drugiej osoby.
 

Przebieg zabiegu laserowego usuwania żylaków

Zanim lekarz przystąpi do właściwego usunięcia uszkodzonych naczyń, wykonuje powtórne badanie za pomocą aparatu USG. Analizuje stan żył i przygotowuje plan nakłuć, a następnie przechodzi do odkażenia najbliższych okolic leczonych żył.

Tak przygotowane pole zabiegowe pozwala rozpocząć główną część zabiegu. Lekarz wykonuje subtelne nakłucie i wprowadza do światła naczynia światłowód, a następnie umieszcza jego końcówkę w odpowiednim miejscu. W ten sposób prowadzący zabieg może przejść do kolejnego etapu - znieczulenia żyły.

Ten etap polega na wykonaniu kilku dodatkowych nakłuć i podaniu płynu znieczulającego, w wyniku czego naczynie obkurcza się na wprowadzonym światłowodzie. Krew z naczynia przemieszcza się do innych naczyń żylnych i światłowód w bezpośredni sposób dotyka ścian naczynia. Gdy preparat znieczulający rozpocznie swoje działanie, lekarz może przejść do uruchomienia lasera.

Teraz lekarzowi pozostaje odpowiednio dostosować moc lasera i szybkość jego wysuwania. Przez cały czas wspomaga się przy tym ekranem USG, na którym może śledzić przebieg interwencji.
 

Po zabiegu

Po zabiegu na nogę zakładane są gazy i pończocha uciskowa. Pacjent od razu po procedurze jest w stanie samodzielnie chodzić, dlatego jak najbardziej może o własnych siłach opuścić klinikę. Do normalnego funkcjonowania można wrócić od razu po zabiegu, a do pracy - już następnego dnia.

Opisane zalety zabiegu laserowego mogą zostać osiągnięte przy zastosowaniu nowoczesnych światłowodów radialnych, wykorzystujących lasery o długości wiązki światła 1940 nm. Wykorzystanie innych, starszych typów, jak na przykład lasery o długości 980 nm, może nie dać takich efektów, a przy tym znacznie zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Konieczne jest również wykonywanie zabiegu u lekarza o dużym doświadczeniu.
 
Świadczone zabiegi


Doppler Instytut to klinika tworzona przez doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów.
Nasi specjaliści mają kilkanaście lat doświadczenia w przeprowadzaniu diagnostyki niewydolności żylnej oraz zabiegów flebologicznych.
W Doppler Instytut dbamy, aby nasi wykwalifikowani specjaliści pracowali na najwyższej jakości sprzętach.

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi