Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Drenaże manualne i mechaniczne


Jedną z metod nieinwazyjnego leczenia obrzęków limfatycznych jest drenaż (masaż) limfatyczny. Specjalne techniki masażu poprawiają krążenie chłonki (limfy), zmniejszając napięcie i przynosząc ulgę obrzękniętym kończynom. W naszej klinice dostępne są dwie formy drenażu manualny oraz mechaniczny BOA.


Drenaż limfatyczny nie przypomina masażu. Delikatne, rytmiczne ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę oddziałują na płytko położony układ limfatyczny. Posuwisto-ugniatające ruchy mają bezpośredni wpływ na węzły chłonne i naczynia chłonne ułatwiając odpływ zgromadzonego płynu. W zależności od nasilenia problemu specjalista dobiera intensywność i częstość spotkań. Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci uczą również prostych technik ucisku, które Pacjenci mogą stosować samodzielnie w domu.

Tak jak w przypadku kompresjoterapii, drenaż limfatyczny może być częścią leczenia, ale również może być także zalecony profilaktycznie u pacjentów w grupie ryzyka niewydolności naczyń żylnych i limfatycznych, np przykład przed zabiegiem skleroterapii lub lasera EVLT.. Wykonywanie masażu limfatycznego zapobiega zapaleniom. Limfa zawiera komórki układu odpornościowego, które przepływając przez organizm neutralizują potencjalne źródła infekcji, będąc dla nich swoistą barierą.
 

U kogo przeciwwskazane są drenaże limfatyczne?


U osób z zaawansowaną niewydolnością serca, zakrzepicą żył głębokich, miażdżycą, nieustabilizowaną cukrzycą, aktywną chorobą nowotworową. Otwarte rany, zapalenia tkanki podskórnej, podwyższona temperatura ciała to również czynniki będące czasową przeszkodą do wykonania drenażu limfatycznego.

Najlepsze efekty osiąga się stosując kompleksową terapię udrażniającą. Takie leczenie łączy w sobie zarówno masaże limfatyczne, jak i użytkowanie odzieży kompresyjnej. Drenaże pozwalają na odprowadzenie nagromadzonej w tkankach chłonki, a kompresjoterapia podtrzymuje efekt drenażu, długoczasowo usprawniając odpływ chłonki z uszkodzonych naczyń limfatycznych.

Masaż BOA znany jest też jako: drenaż limfatyczny boa lub masaż pneumatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego mechanicznie. Polega on na zastosowaniu jednostki sterującej z zintegrowanymi mankietami, które nakłada się na wybraną partię ciała np. nogi, ręce lub brzuch. Maszyna w trakcie masażu wtłacza powietrze do specjalnych komór w mankiecie, a następnie je wypuszcza w odpowiednim odstępie czasu. Pozwala to na stworzenie precyzyjnego nacisku struktur naczyniowych i limfatycznych. Nacisk ten stymuluje naturalne krążenie w organizmie, dzięki czemu nadmiernie zgromadzone lub zbędne produkty przemiany materii z większą łatwością odpływają z tkanek.
 
 
 
W naszej klinice zabiegi te wykonują mgr Monika Cygler oraz mgr Agnieszka Roszczypała.
 

Świadczone zabiegi


Doppler Instytut to klinika tworzona przez doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów.
Nasi specjaliści mają kilkanaście lat doświadczenia w przeprowadzaniu diagnostyki niewydolności żylnej oraz zabiegów flebologicznych.
W Doppler Instytut dbamy, aby nasi wykwalifikowani specjaliści pracowali na najwyższej jakości sprzętach.

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi