Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Embolizacja żylaków przymacicza


Embolizacja wewnątrznaczyniowa to metoda wykorzystywana przy większych patologiach naczyniowych. Do zamknięcia światła zmienionego naczynia żylnego używa się specjalnych „sprężynek” - coili wprowadzanych z dostępu od żyły udowej.Obecne metody leczenia żylaków przymacicza nie wiążą się z bólem, rozległymi bliznami czy długoczasową hospitalizacją. Pacjentki poddawane nowoczesnemu leczeniu są w pełni sprawne zaraz po zabiegu.
 

Przygotowanie

Po zakwalifikowaniu pacjentki na podstawie badań obrazowych (USG Doppler i Veno TK) zlecane jest badanie krwi sprawdzające podstawowe parametry.

Przed zabiegiem istotne jest bardzo dobre nawodnienie wg zleconego przeze lekarza schematu - znacznie ogranicza to problem nudności okołozabiegowych i poprawia funkcje nerek.

W dniu procedury pacjentka pozostaje na czczo - bez jedzenia min. 6h przed zabiegiem i bez picia 2h przed zabiegiem.

Tuż przed zabiegiem lekarz dezynfekuje i obkłada na jałowo okolice pachwiny (lub ramienia) - podczas tej procedury pacjentka leży na plecach.
 

Znieczulenie

Ze względu na małą inwazyjność zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. W okolicy pachwiny (czasami na ramieniu) lekarz zakłada koszulkę naczyniową - rodzaj venflonu podobnego do tego używanego przy pobraniach krwi. Wcześniej lekarz podaje w tę okolicę niewielką ilość znieczulenia miejscowego. Poza drobnym ukłuciem w pachwinie reszta zabiegu jest bezbolesna i nie wymaga dodatkowego znieczulenia.
 

Jak przebiega zabieg?

Pierwszym etapem jest uzyskanie dostępu naczyniowego. Pod kontrolą USG lekarz nakłuwa żyłę udową w pachwinie lub odłokciową na ramieniu. Zakładana jest koszulka naczyniowa (większy venflon) i za pomocą prowadnika i cewnika naczyniowego lekarz dostaje się w okolice żył jajnikowych pod kontrolą RTG.

Na tym etapie wykonywana jest flebografia pokazująca poszerzone sploty żylne w miednicy.

Główną częścią zabiegu jest sama embolizacja – umieszczenie coili (niewielkich sprężynek) oraz podanie piany do chorych żył. Robię to metodą „kanapki” – piana, na nią coil, znowu piana i dalej na przemian. Dzięki tej technice skuteczność zabiegu jest największa. Średnio podczas zabiegu używa się 2-5 sztuk coili.

Po zakończonej embolizacji lekarz wyciąga koszulkę naczyniową.

Czas zabiegu to średnio 60-150 min.

Po zabiegu

Tuż po zabiegu miejsce wkłucia w pachwinie (lub na ramieniu) zabezpieczane jest gazą i pacjentka proszona jest o uciskanie ręką przez ok. 15 min. - tak jak przy pobraniu krwi. Ok. 15-30 minut przebywa w sali pozabiegowej - wtedy podawana jest jej podskórnie niewielka dawka heparyny.

W tym czasie lekarz omawia z pacjentką zalecenia pozabiegowe - przez ok. 2 tygodnie zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego, ale chodzenie i normalne funkcjonowanie jest jak najbardziej wskazane.

Po ok. 30 minutach pacjentka wstaje i jest proszona o ok. 15-minutowy spacer, po którym może opuścić klinikę. Przez 1-2 doby po zabiegu u części pacjentek (ok. 30%) mogą pojawić się nudności lub gorsze samopoczucie związane z podaniem kontrastu. Zalecane jest stosowanie się do schematu dobrego nawodnienia rozpisywanego przez lekarza.

Do 2 tygodni po zabiegu zaleca się kontrolę, na której lekarz wykonuje USG Doppler. Jeśli są obecne żylaki na nogach lub wargach sromowych, można po tym etapie przejść do dalszego leczenia.

Przygotowanie do zabiegu embolizacji żylaków przymacicza
Prosimy o wykonanie następujących badań biochemicznych z krwi przed zabiegiem:
  • morfologia z rozmazem,
  • kreatynina w surowicy,
  • elektrolity w surowicy (Na+, K+),
  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy,
  • PT – czas protrombinowy (INR),
  • Test ciążowy z krwi Beta HCG (w ciągu 7 dni przed zabiegiem).
Badania laboratoryjne, które zlecił lekarz, prosimy wykonać nie wcześniej niż miesiąc przed zabiegiem. Wyniki badań należy dostarczyć do Doppler Instytut minimum 10 dni przed zabiegiem bądź wysłać na adres mailowy kontakt@dopplerinstytut.pl.

O ostatecznej kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz po ocenie wyników badań laboratoryjnych. Lekarz kontaktuje się z pacjentką, jeśli wyniki badań nie kwalifikują do zabiegu - w przeciwnym przypadku pacjentka zgłasza się w wyznaczonym terminie.

Na zabieg należy zgłosić się ok. 30min wcześniej, najpierw do rejestracji z dowodem osobistym, badaniami krwi oraz ewentualnym wynikiem USG, które wydał lekarz na poprzedniej wizycie.
 

Posiłki i leki:

Przed zabiegiem należy być na czczo (min. 6h bez pokarmów stałych, 2h przed zabiegiem bez picia) oraz nawodnić się (min. 3 litry niegazowanej wody w dniu przed zabiegiem oraz kilka szklanek w dniu zabiegu). Jeśli pacjentka przyjmuje lek metformina, należy odstawić go na 48 godzin przed zabiegiem. W dniu przed zabiegiem i w dniu zabiegu proszę przyjąć lek ACC (acetylocysteina) 2x dziennie po 400mg (nie później niż 4h przed snem). Pozwoli on lepiej nawodnić organizm.
 

Pachwiny:

Prosimy ogolić pachwiny, jeżeli są one owłosione. Należy wykonać to przy użyciu metody mechanicznej, tj. golarki, nie stosować kremów do depilacji bądź wosku.
 

Odzież:

Prosimy zabrać koszulkę na zmianę oraz nie zakładać w dniu zabiegu obcisłych spodni.
 

Opieka:

Należy zgłosić się na zabieg z osobą towarzyszącą. Po zabiegu pacjentki wychodzą w pełni sprawne, natomiast ze względu na stres z nim związany wskazana jest opieka drugiej osoby.
 

Świadczone zabiegi


Doppler Instytut to klinika tworzona przez doświadczony zespół lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów.
Nasi specjaliści mają kilkanaście lat doświadczenia w przeprowadzaniu diagnostyki niewydolności żylnej oraz zabiegów flebologicznych.
W Doppler Instytut dbamy, aby nasi wykwalifikowani specjaliści pracowali na najwyższej jakości sprzętach.

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi