Karboksyterapia polega na kontrolowanym podawaniu oczyszczonego dwutlenku węgla (CO2) w celach terapeutycznych. Dwutlenek węgla to związek chemiczny, który powstaje w organizmie człowieka głównie w wyniku metabolizmu komórkowego. Ten sam gaz występuje również w powietrzu, którym oddychamy. Początki karboksyterapii sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy z powodzeniem wspomagała leczenie niewydolności żylnej i tętniczej. Zauważono wtedy, że znacznie poprawia ona unaczynienie skóry i tkanki podskórnej.
Okresowe terapie za pomocą iniekcji CO2 powinny zostać zastosowane u osób:
- z niewydolnością żylną
- odczuwających objawy ciężkich i niespokojnych nóg
- po przebytych zakrzepicach
- z zespołem pozakrzepowym
- o nadmiernej wiotkości skóry
- z nadmiarem tkanki tłuszczowej
- z cellulitem typu „skórka od pomarańczy”.
Wskazania do wykonania karboksyterapii
Terapię CO2 powinny zastosować przede wszystkim osoby, które uskarżają się na:
- blizny i rozstępy
- zmarszczki
- cellulit
- obrzęki, w tym lipodemę
- niewydolność żylną
- nadmiar uciążliwej tkanki tłuszczowej
- twardzinę ograniczoną
- łysienie.
Karboksyterapię można stosować na różne obszary ciała – twarz, powieki, szyję, brzuch, ramiona, nogi i pośladki.
Mechanizm działania karboksyterapii
CO2 powstaje w komórce w wyniku złożonych przemian w zakresie metabolizmu komórkowego. Karboksyterapia dostarcza CO2 tuż pod powierzchnią skóry, co organizm interpretuje jako niedobór tlenu. W odpowiedzi dochodzi do:
- zwiększenia przepływu krwi i czynników wzrostu, takich jak VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego)
- pobudzenia produkcji nowych naczyń krwionośnych
- usprawnienia drenażu limfatycznego
- produkcji kolagenu i elastyny.
Poprawa krążenia pomaga szybciej i bardziej efektywnie dostarczać składniki odżywcze do komórek, umożliwiając ich odbudowę. Zwiększone stężenie tlenu pozytywnie wpływa również na regulację gospodarki wodnej w organizmie, łagodząc tym samym obrzęki. Poprzez stymulację produkcji kolagenu karboksyterapia niweluje zmarszczki i rozstępy oraz zwiększa przepływ krwi. W celu redukcji tkanki tłuszczowej, takiej jak np. podwójny podbródek, ogrzany gaz o dużej objętości jest wprowadzany głębiej w tkankę tłuszczową, co pozwala na rozbijanie komórek tłuszczowych.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do głównych przeciwwskazań należą:
- ciąża oraz okres karmienia piersią
- aktywne nowotwory
- stany zapalne skóry
- nieustabilizowane choroby układowe
- aktywne choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze
- podwyższona temperatura ciała.
Przebieg zabiegu
Karboksyterapia nie wymaga szczególnego przygotowania. Przed zabiegiem przeprowadzamy dokładny wywiad i badanie. Umożliwia nam to przeanalizowanie wskazań i przeciwwskazań, a także daje możliwość oszacowania liczby koniecznych zabiegów.
Podczas zabiegu pacjent odczuwa ból związany jedynie z nakłuciem i rozchodzeniem gazu. Nasi Pacjenci oceniają ten ból w na 4-5 w skali do 10. Pierwszy zabieg jest zabiegiem najbardziej odczuwalnym. Gaz podawany jest pod skórę za pomocą małej igły. W niektórych przypadkach, przed jej wprowadzeniem, na wybrane miejsce nakładany jest krem znieczulający. Karboksyterapia jest zabiegiem ambulatoryjnym i trwa zwykle od 15 do 30 minut. Podczas jednej wizyty można wykonać zabieg na więcej niż jedną okolicę.
Bezpieczeństwo pacjenta
Karboksyterapia to bezpieczny zabieg. Dwutlenek węgla występuje zarówno w naszym organizmie, jak i w powietrzu, którym oddychamy. Nadmiar gazu podany podczas zabiegu zostaje naturalnie usunięty podczas wymiany gazowej w płucach.
Trwałość efektów
Rezultaty karboksyterapii zależą od wyjściowego problemu. W przypadku walki z bliznami, rozstępami, cellulitem czy nadmiarem tkanki tłuszczowej zabieg jest skuteczny, a efekty bardzo trwałe. Mając na uwadze rewitalizujące działanie terapii dwutlenkiem węgla - stymulację kolagenu, elastyny, poprawę pracy krążenia - polecamy jednak od czasu do czasu powtórne wykonanie zabiegu po skończonej serii, aby dłużej cieszyć się efektami odmładzania ciała od wewnątrz.