Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Pajączki


„Pajączki” to popularne określenie poszerzonych i pękających naczynek, zarezerwowane dla zmian estetycznych kończyn dolnych. Mogą one również występować na twarzy, w okolicach dekoltu i na rękach. Rzadziej pojawiają się na brzuchu czy plecach. W nomenklaturze medycznej zmiany te nazywane są wenulektazjami lub teleangiektazjami.

Pajączkom mogą towarzyszyć inne objawy, jak na przykład ociężałość, męczliwość i bóle nóg. Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetu lekarza flebologa. Zmiany takie nie mogą być bagatelizowane – w każdym przypadku konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz badania USG Doppler.

Jakie są przyczyny pojawiania się pajączków?


Podstawową przyczyną poszerzania i uszkadzania naczyń powierzchownych jest oddziaływanie podwyższonego ciśnienia żylnego z naczyń położonych głębiej. Zmiany mogą lokalizować się w obrębie całych kończyn, ale najczęściej zajmują partie boczne i przyśrodkowe ud.
 

Dlaczego pajączki zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn?


Na częstsze występowanie pajączków u kobiet ma wpływ szereg czynników.
  • Zmiany gospodarki hormonalnej (spowodowane np. stosowaniem antykoncepcji hormonalnej) znacznie przyspieszają i nasilają występowanie pajączków.
  • Zwiększenie liczby pajączków obserwujemy w okresach związanych z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi, takimi jak ciąża czy menopauza.
  • Stosowanie niektórych zabiegów kosmetycznych może przyczynić się do wystąpienia zmian estetycznych (np. depilacji gorącym woskiem czy zabiegów z wykorzystaniem baniek chińskich).
Niezależnie od płci pacjenta ryzyko wystąpienia pajączków jest większe, gdy prowadzi siedzący styl życia.
 

Na czym polega leczenie pajączków?

Pajączki (wenulektazje i teleangiektazje) można skutecznie leczyć, choć wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia z zakresu flebologii.

Każdorazowo terapia powinna rozpocząć się od badania USG Doppler w celu określenia przyczyny niewydolności żylnej i opracowania planu zabiegowego. W ten sposób lekarz otrzyma wszystkie informacje, by przeprowadzić skuteczną terapię i wyeliminować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.
Leczenie najczęściej dotyczy mniejszych naczyń i łączy metody skleroterapii kompresyjnej oraz laseroterapii przezskórnej. Gdy przyczyną zmian estetycznych okaże się większe naczynie, może wystąpić konieczność usunięcia go inną metodą zaproponowaną przez lekarza.

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi