Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór zlokalizowany w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Większość raków jelita grubego powstaje z łagodnych zmian błony śluzowej jelita, nazywanych polipami gruczołowymi, które ulegają zezłośliwieniu.

Epidemiologia raka jelita grubego:

Rak okrężnicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, znajdując swoje miejsce na czwartym miejscu jeśli chodzi o zachorowalność i na trzecim mówiąc o śmiertelności. Nieco częściej występuje u mężczyzn i jest związany z wiekiem. Najwięcej przypadków stanowią osoby po 70 roku życia. Niestety z roku na rok obserwujemy coraz większą zachorowalność na ten typ nowotworu.

Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?

Rozwój raka jelita grubego postępuje bardzo powoli, a początkowe objawy są bardzo niespecyficzne. Należą do nich bóle brzucha i wzdęcia. Objawem, który powinien nas zaalarmować, jest niezamierzona utrata wagi, świeża krew w stolcu, nagłe parcie, uciążliwe, powtarzające się zaparcia.

Możliwości leczenia raka jelita grubego:

Do metod leczenia raka jelita grubego zaliczamy leczenie operacyjne, chemioterapię i radioterapię. Mogą być stosowane osobno lub w leczeniu skojarzonym. Dobór odpowiedniej terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby. Usunięcie zajętego przez nowotwór odcinka jelita to leczenie z wyboru. Chemioterapia i radioterapia mają na celu zminimalizować ryzyko przerzutów do innych narządów. Leczenie raka jelita grubego to temat niezwykle złożony, a wiele zmiennych zależy od konkretnego przypadku, dlatego dokładnych informacji na ten temat jest w stanie udzielić jedynie lekarz onkolog.

Jak zapobiegać rakowi jelita grubego?

Regularne wykonywanie kolonoskopii po 50 roku życia. Ze względu na początkowo bezobjawowy przebieg nowotworu, często jest on wykrywany przy rutynowym badaniu jelita grubego. Im wcześniej wykryty zostanie nowotwór, tym lepsze rokowanie chorego.
Do metod zapobiegania powstawania raka jelita grubego należy dbanie o prawidłową dietą z ograniczeniem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, regularna aktywność fizyczna, unikanie aktywnego i biernego palenia oraz nadmiernego spożycia alkoholu.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbo