Zabieg usuwania żylaków metodą klasyczną polega na mechanicznym usunięciu chorego naczynia. Do zabiegu wykorzystywany jest specjalny prowadnik, który po przeprowadzeniu przez naczynie i zabezpieczeniu końcówki wyciągany jest mechanicznie.

Na czym polega klasyczna operacja?

Po wykluczeniu przeciwskazań do zabiegu i odpowiednim przygotowaniu pacjenta anestezjolog wykonuje znieczulenie ogólne. Zabieg można wykonać też w znieczuleniu dolędźwiowym lub miejscowym. Specjalista musi wytworzyć dostęp do naczynia, wypreparowując je w okolicy pachwiny. Następnie zmienioną chorobowo żyłę podwiązuje się, przecina i cewnikuje. W przypadku operowania niewydolnego naczynia w okolicy pachwiny, punktem wyjścia cewnika będzie obszar pod kolanem. Zdecydowanym, energicznym ruchem usuwa się cewnik razem z wadliwym naczyniem. Następnie operator zaopatruje miejsca dostępu za pomocą szwów.

W zależności od tego jakie znieczulenie zostało zastosowane do zabiegu pacjent może zostać unieruchomiony na kilka-kilkanaście godzin.

Leczeniem wspomagającym po operacji jest noszenie wyrobów uciskowych oraz oszczędny tryb życia, unikanie wysiłku i obciążeń. Podczas gojenia ran będzie powstawać blizna, pacjent musi również zgłosić się na zdjęcie szwów.

Niezbędne przed zabiegiem jest wykonanie badania usg doppler, obrazującego stan żył i tętnic. Preferowanym znieczuleniem jest znieczulenie miejscowe, niosące za sobą dużo mniejsze ryzyko powikłań, w porównaniu z ogólnym.

Obecnie dostępne są mniej inwazyjne metody leczenia zmienionych chorobowo naczyń. Należy przyjrzeć się laseroterapii lub skleroterapii wykonywanych przez ręce doświadczonego lekarza flebologa, które eliminują konieczność użycia skalpela.

Wskazania do przeprowadzania klasycznej operacji usunięcia żylaków powinny ograniczyć się jedynie do pacjentów, u których jest to jedyna metoda walki z chorobą, w przypadku kiedy proces chorobowy doprowadził do bardzo dużego rozszerzenia naczyń.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjenci zmagający się z zaburzeniami i niewydolnością układu żylnego skorzystają z profesjonalnego zabiegu usuwania żylaków metodą klasyczną (klasyczna operacja). Klinika dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do diagnostyki, badań oraz leczenia, a skład naszego zespołu to najlepsi lekarze specjaliści jakich potrzeba by leczyć zaburzenia i niewydolność układu naczyniowego. Dzięki temu pacjenci z każdej grupy uzyskają oczekiwaną pomoc.

Doppler Instytut symbo