Zabieg usuwania żylaków za pomocą skleroterapii umożliwia skuteczne zamknięcie chorego naczynia żylnego. Skleroterapia doskonale radzi sobie z pajączkami i mniejszymi żylakami. Jest metodą nieinwazyjną, dzięki czemu po zakończeniu zabiegu pacjent może od razu przejść do codziennych czynności.
Czym jest zabieg usuwania żylaków za pomocą skleroterapii?
Zabieg leczenia niewydolności żylnej za pomocą skleroterapii jest jedną z najbardziej poznanych, przebadanych i uznanych technik usuwania niewydolnych naczyń żylnych. Na czym polega?
Do światła żyły podaje się specjalistyczny lek, który może przyjąć formę płynu lub piany (mówimy wtedy o skleroterapii pianowej). Preparat celowo podrażnia naczynia krwionośne, po czym zostaje przez nie wchłonięty. Efekt? Zamknięte naczynie i zrośnięte ścianki żylne.
Kiedy stosujemy skleroterapię?
Jak każdy zabieg, również zabieg ablacji chemicznej (inne określenie skleroterapii) będzie skuteczny u osób o konkretnych dolegliwościach. Skleroterapia najlepiej sprawdzi się:
- przy usuwaniu pajączków u osób z niewydolnością żylną w naczyniach o mniejszej średnicy,
- przy usuwaniu zmian nawrotowych po poprzednich operacjach, nawrotów z węzłów chłonnych czy uszkodzonych bocznic żylnych,
- przy leczeniu żylaków miejsc intymnych i hemoroidów,
- przy zabiegach estetycznych,
- u osób, u których w przeszłości doszło do zakrzepicy lub zapaleń żylnych.
Z czego to wynika? Stosowane w skleroterapii płynne i spienione preparaty są w stanie wniknąć nawet w najbardziej zagięte czy poskręcane naczynia żylne. Co więcej, lekarz ma niemal nieograniczoną dowolność w doborze stężeń preparatu, a to ułatwia uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego przy minimalizacji działań niepożądanych.
Jak przygotować się do zabiegu skleroterapii?
Na zabieg należy zgłosić się około 15 minut wcześniej. Najpierw należy się udać do rejestracji z dowodem osobistym oraz ewentualnym wynikiem USG, który wydał lekarz na poprzedniej wizycie.
Posiłki
Przed zabiegiem należy zachowywać się standardowo, tzn. zjeść posiłek oraz normalnie przyjmować napoje i leki (o ile lekarz nie zdecydował inaczej).
Noga
Prosimy ogolić nogę, jeżeli jest ona mocno owłosiona. Należy wykonać to przy użyciu metody mechanicznej, tj. golarki, nie stosować kremów do depilacji bądź wosku.
Ubranie
W dniu zabiegu najlepiej założyć luźniejsze spodnie, aby po założeniu opatrunków i ewentualnie pończochy uciskowej nic nie krępowało ruchów - bezpośrednio po zabiegu należy odbyć 30-/40-minutowy intensywny spacer.
Dojazd
Wykonany zabieg nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów - można przyjechać samochodem.
Jak przebiega skleroterapia?
Procedura rozpoczyna się od badania USG Doppler. Pełne badanie dopplerowskie pozwala na zaplanowanie strategii zabiegowej i jest konieczne do przeprowadzenia skutecznego i bezpiecznego zabiegu.
Po badaniu pacjent jest proszony o ułożenie się w odpowiedniej pozycji i podniesienie ręki lub nogi w górę. Dzięki temu zmniejsza się średnica naczyń, a także ilość przepływającej przez nie krwi. To umożliwia użycie mniejszej ilości preparatu z zachowaniem takiego samego korzystnego efektu. Zabieg wymaga od lekarza ogromnej precyzji podczas podawania preparatu, dlatego znaczna jego część powinna być wykonywana pod kontrolą USG. Kiedy lekarz zobaczy naczynie na ekranie aparatu USG, przechodzi do doboru odpowiedniego stężenia preparatu, który zostaje następnie wprowadzony do naczynia żylnego. Lek powoduje celowe uszkodzenie ściany naczynia, a następnie jego zanik i wchłonięcie.
Po zabiegu skleroterapii
Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. Pacjent jest proszony o udanie się na ok. półgodzinny spacer. Zazwyczaj pacjent może wrócić do swoich zwykłych zajęć bezpośrednio po zabiegu.
Skleroterapia jest niezwykle skuteczną, nieinwazyjną metodą usuwania drobnych naczyń żylnych. Jednak by wykorzystać jej możliwości w 100%, wiele zależy od wykonującego zabieg lekarza – jego umiejętności, wiedzy i doświadczenia.
Usuwanie żylaków za pomocą ablacji chemicznej jest metodą wymagającą od lekarza sporo wprawy, a sama droga nauki przeprowadzania zabiegu jest stosunkowo długa. Odpowiedni dobór stężenia leku, szybkość działania i stopień precyzji - to główne czynniki wpływające na skuteczność skleroterapii.
Skuteczność pozabiegowa, czyli trwałe usunięcie naczynia, można osiągnąć tylko wtedy, gdy zabieg jest wykonywany zgodnie z przeznaczeniem, tzn. w przypadku leczenia mniejszych naczyń żylnych.