Zabieg usuwania żylaków za pomocą kleju tkankowego, w którym w celu zamknięcia chorej żyły do naczynia podawany jest specjalny klej, który skleja naczynia. Działanie to doprowadza do zamknięcia, zwłóknienia i docelowego zaniku naczynia.

Czym jest zabieg klejenia żylaków?

Zabieg klejenia żylaków jest kolejnym rodzajem wewnątrznaczyniowego usuwania żylaków. Zamiast energii cieplnej wykorzystywany jest klej tkankowy z rodziny cyjanoakrylatów, który po podaniu do wnętrza naczynia skleja ściany nieprawidłowo funkcjonującej żyły, zamykając jej światło. Po kilku miesiącach od zabiegu obserwujemy postępujące włóknienie żyły i całkowite wyłączenie nieprawidłowego naczynia z krążenia. 

Kiedy stosujemy zabieg klejenia żył

Zabieg klejenia żył jest alternatywą dla klasycznej operacji chirurgicznej usuwającej żylaki. Metoda ma wskazania do zamykania dużych, niewydolnych pni żylnych takich jak żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa. Zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny, więc może być stosowany u osób obciążonych licznymi chorobami współistniejącymi, a także u osób, które mają przeciwwskazania do podawania leków miejscowo znieczulających, gdyż zabieg klejowy nie wymaga żadnej formy znieczulenia.

Przebieg zabiegu klejenia żył

Standardem przed każdym zabiegiem wewnątrznaczyniowym jest powtórne badanie USG doppler. Gdy nie znajduje się przeciwwskazań do zabiegu, noga jest dezynfekowana, a następnie wykonywane jest minimalne nakłucie, przez które do światła żyły wprowadzany jest cewnik  z klejem. Dokładne umiejscowienie końcówki cewnika jest na bieżąco monitorowane przy pomocy USG. Przez stopniowo wysuwany cewnik podawany jest klej, który polimeryzuje w ciągu kilku sekund i tym samym skleja wewnętrzne ściany żyły. Łączny czas procedury to około  40 minut.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest w stanie samodzielnie chodzić i funkcjonować. W większości przypadków stosuje się wyroby uciskowe celem zwiększenia skuteczności zabiegu, jednak ich użycie w przypadku zabiegu klejowego nie jest koniecznością. Proces zamykania/włóknienia żyły i wchłaniania się kleju tkankowego trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu miesięcy, w czasie których wykonywane są wizyty kontrolne. 

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbo