Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuję się wiązkę światła laserowego o długości 1940nm. Światło lasera jest przekazywane za pomocą światłowodu.

Czym jest zabieg laserowego usuwania żylaków?

Podczas procedury laserowego usuwania naczyń wykonywanym w Warszawskim Instytucie Naczyniowym używamy najbardziej bezpiecznej formy znieczulenia, czyli znieczulenia tumescencyjnego. Jest to forma znieczulenia miejscowego, w którym znieczulana i obkurczana  jest jedynie leczona żyła. Pacjent podczas zabiegu jest w pełni świadomy. Po zabiegu o własnych siłach może opuścić klinikę i udać się na spacer. Taka forma znieczulenia pozwala na niemalże całkowite wyeliminowanie działań niepożądanych związanych ze znieczuleniem. Umożliwia również bardzo szybką mobilizacje, co minimalizuje ryzyko powstania innych powikłań.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania żylaków

Zawsze przed przystąpieniem do czynności leczniczych lekarz wykonujący zabieg powtórnie bada chore naczynie za pomocą usg. Po zaznaczeniu odpowiednich miejsc zaczyna się właściwy zabieg. W pierwszej kolejności przygotowywana i odkażana jest noga. Po przygotowaniu pola zabiegowego lekarz wykonuje subtelne ukłucie, aby przez nie, cienką igiełką wprowadzić do światła naczynia niewielki światłowód. Przy pomocy usg końcówka światłowodu zostaje umieszczona w odpowiednim miejscu w okolicy pachwiny. Nastepnie rozpoczyna się proces znieczulania żyły. Proces polega na wykonaniu kliku drobnych nakłuć i podaniu płynu znieczulającego. W wyniku tego  naczynie obkurcza się na wcześniej umieszczonym światłowodzie. Dzięki tej czynności krew z naczynia zostaje przemieszczona do innych naczyń żylnych, a światłowód styka się bezpośrednio ze ścianą żyły. Dochodzi również do znieczulenia samej żyły. Po wykonaniu znieczulenia rozpoczyna się zabieg.
Zabieg laserowy polega na doborze odpowiedniej energii i szybkości wysuwania. Przez cały czas lekarz na monitorze usg śledzi przebieg zabiegu. Podczas procedury laserowej pacjent nie powinien odczuwać jakiegokolwiek bólu. 

Po zabiegu

Po zabiegu na nogę zakładane są gazy i pończocha uciskowa. Pacjent od razu po procedurze jest w stanie samodzielnie chodzić. Do normalnego funkcjonowania można wrócić od razu po zabiegu, a do pracy następnego dnia.

Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą usuwania naczyń żylnych. Metoda ta, pozwala na bardzo skuteczne usunięcie naczyń żylnych przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dużego bezpieczeństwa. W związku z wprowadzeniem nowych cienkich światłowodów efekt estetyczny po zabiegu jest bliski perfekcji. Po zabiegu nie pozostają  żadne blizny. 

Opisane zalety zabiegu laserowego mogą zostać osiągnięte przy zastosowaniu nowoczesnych światłowodów radialnych wykorzystujących lasery o długości wiązki światła 1940nm. Wykorzystanie innych starszych typów, jak lasery o długości 980nm może nie dać takich efektów, a przy tym znacznie zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Konieczne jest również wykonywanie zabiegu u lekarza posiadającego duże doświadczenie w wykonywaniu tego konkretnego typu zabiegu.

Blog / edukacja

Leczone
schorzenia

W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę. W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.

Doppler Instytut symbo