Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Malformacje żylne


Malformacje naczyniowe to wrodzone zaburzenia naczyń wszystkich typów – włosowatych, tętniczych, żylnych, limfatycznych i mieszanych. Występują u około 2% dzieci i tak samo często mogą wystąpić u dziewczynek oraz chłopców.
 

Czym są malformacje naczyniowe?

Malformacje przypominają guzki, ale nie należy ich łączyć z nowotworami. Nie znikają samoistnie i nieleczone towarzyszą człowiekowi całe życie. Są obecne już w chwili narodzin i rosną razem z pacjentem. Niekiedy wykrywane są dopiero w okresie pokwitania. Bardzo często jednak udaje się je zauważyć już w okresie noworodkowym.
 

Jak rozpoznać malformacje naczyniowe?

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ostro odgraniczona zmiana o czerwonym zabarwieniu, która z wiekiem ciemnieje. Niektórzy taką zmianę określają mianem “znamienia winnej plamy”. Malformacje mogą wystąpić w dowolnym miejscu na skórze, a w rzadszych przypadkach – również w mózgu.
 

Jak diagnozuje się malformacje naczyniowe?

Przy wykrywaniu tego typu zmian zazwyczaj używa się nieinwazyjnego badania, jakim jest USG Doppler. Dobrym narzędziem diagnostycznym jest również rezonans magnetyczny, dzięki któremu można dokładnie prześledzić przebieg i zasięg zmian naczyniowych. To niezbędne w przypadku leczenia zabiegowego.
 

Na czym polega leczenie malformacji naczyniowych?

Leczenie malformacji naczyń włosowatych może polegać na zastosowaniu laseroterapii przezskórnej, dzięki której udaje się usunąć zmianę naczyniową częściowo lub całkowicie.

W przypadku malformacji żylnych wykorzystuje się ablację laserową i skleroterapię. Na podobnej zasadzie może odbyć się leczenie malformacji limfatycznych.

Malformacje tętniczo-żylne są najtrudniejsze w leczeniu i mogą wymagać postępowania interdyscyplinarnego, występują jednak najrzadziej.
 

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi