Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Obrzęki przy chorobach nerek


Organizm człowieka jest bardzo skomplikowanym systemem, w którym działanie jednego układu czy narządu może mieć wpływ na kondycję innych, na pozór zupełnie z nimi niepowiązanych. Dobrym przykładem są obrzęki wywoływane przez choroby nerek.
 

Jak działają nerki?

Nerki działają jak filtr:
  • oczyszczają organizm z toksyn,
  • wychwytują wartościowe substancje i sprawiają, że trafiają one z powrotem do krwiobiegu,
  • wydzielają hormony wpływające na ciśnienie krwi.
Jeśli te funkcje nerek zostaną zaburzone, może dojść do wystąpienia obrzęków na nogach i twarzy.
 

Jak choroby nerek wiążą się z występowaniem obrzęków?

Przede wszystkim nieprawidłowe usuwanie produktów przemiany materii przekłada się na wzrost stężenia chlorku sodu (czyli soli) we krwi. Sód sprzyja gromadzeniu wody w organizmie i prowadzi do obrzęków.
Inną przyczyną występowania obrzęków jest nadmiarowa utrata białek wraz z oddawanym moczem. Białka te, nazywane albuminami, odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia płynów w komórkach i przestrzeniach pozakomórkowych. W związku z tym zwiększone wydalanie albumin przyczynia się do powstawania obrzęków w różnych częściach ciała.

Prawidłowo funkcjonujące nerki wydzielają także wiele hormonów mających wpływ na gospodarkę wodną organizmu. Zaburzone wydzielanie hormonów (głównie układu renina-angiotensyna-aldosteron) zmienia skład i objętość płynów krążących w naczyniach.

Obrzęki towarzyszą zarówno ostrym, jak i przewlekłym chorobom nerek. Długo utrzymujące się powiększenie kończyn każdorazowo powinno alarmować nas o tym, że któryś z układów naszego organizmu może nie funkcjonować prawidłowo. Wczesna wizyta u lekarza pozwoli na rozpoznanie choroby i uchroni przed potencjalnie groźnymi powikłaniami.

 

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi