Doppler Instytut Doppler Instytut Doppler Instytut
Umów wizytę Cennik

Obrzęki przy chorobach tarczycy


Wiele chorób układu krążenia ma swoje przyczyny w zaburzonej gospodarce hormonalnej organizmu. Dlatego zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą wywoływać różnego rodzaju obrzęki, które poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie – zwłaszcza kobietom.
 

Jak w wyniku chorób tarczycy dochodzi do wystąpienia obrzęków?

Za powstawanie wspomnianych obrzęków odpowiada najczęściej niedoczynność tarczycy. Zbyt mała obecność hormonów tarczycy sprzyja spowolnieniu metabolizmu, przybieraniu na wadze, niepoprawnej cyrkulacji krwi, płynów ustrojowych i tkanki tłuszczowej w organizmie. Ta nierównowaga prowadzi do opuchniętej twarzy u pacjenta, który dodatkowo łatwiej się przemęcza, jest ospały i ma mniej motywacji do działania.
 

Jak objawiają się obrzęki spowodowane przez choroby tarczycy?

Charakterystycznym objawem jest tzw. obrzęk śluzowaty, który pojawia się w godzinach porannych (po odpoczynku nocnym) i dotyczy twarzy, a w szczególności powiek. Nieprawidłowe gromadzenie się w tych okolicach substancji zwiększających objętość tkanek (takich jak kwas hialuronowy) sprawia, że tkanki staje się twardsze, mniej elastyczne, powiększone. Innym istotnym objawem niedoczynności tarczycy jest występowanie obrzęków w okolicy stawów. Bardzo często zauważamy je jako pierwsze. To wystarczający powód, by zgłosić się do lekarza.

Innym rodzajem obrzęku w chorobach tarczycy jest obrzęk przedgoleniowy. Występuje on przy nadczynności tarczycy, ale powoduje go też miejscowe gromadzenie substancji odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody. Obrzęk przedgoleniowy obserwuje się na przednich powierzchniach obu podudzi.
 

Jak leczyć obrzęki o podłożu tarczycowym?

Najczęściej najlepiej sprawdza się leczenie farmakologiczne zaplanowane i wdrożone przy wsparciu lekarza endokrynologa. Zadaniem leków jest stabilizacja funkcji tarczycy, która w rezultacie podjętego leczenia lepiej zarządza gospodarką hormonalną organizmu.

 

Pozostałe obrzęki

Leczone schorzenia


W Doppler Instytut pacjent cierpiący na choroby naczyń znajdzie pomoc na każdym etapie - od diagnostyki, przez leczenie, aż po profilaktykę.
W skład naszego zespołu wchodzą lekarze wszystkich specjalności koniecznych do leczenia patologii naczyniowych.
Dzięki temu jesteśmy w stanie pomóc każdej grupie pacjentów.
 

Żylaki

Żylaki kończyn dolnych to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Poznaj zabiegi, które pomogą pozbyć się żylaków.
zobacz więcej

Pajączki

Pojawienie się drobnych naczyń żylnych jest jednym z częstszych problemów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do gabinetu lekarza flebologa.
zobacz więcej

Obrzęki

Poznaj rodzaje obrzęków oraz sposoby ich leczenia. Dowiedz się więcej o obrzęku lipidowym i limfatycznym.
zobacz więcej

Żylaki przymacicza

PCS (pelvic congestion syndrome) jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet.
zobacz więcej

Hemoroidy

Wbrew sugestiom wszechobecnych reklam leków i maści hemoroidy mamy wszyscy. Poznaj metody leczenia choroby hemoroidalnej.
zobacz więcej

Cellulit

Cellulit to określenie nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącego do zmian w tkance podskórnej.
zobacz więcej

Zapisz się na wizytę

W Doppler Instytut wprowadziliśmy możliwość wykonania wizyty diagnostycznej, konsultacji i zabiegu w ciągu jednego dnia. Aby zapisać się na taką wizytę, prosimy o wypełnienie formularza online.


Umów wizytę

Masz pytanie?

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami lub zasugeruj własne, jeśli nie udało się znaleźć zadowalającej odpowiedzi.


Pytania i odpowiedzi